Nowy numer 20/2024 Archiwum

Z Podbeskidzia: premier Beata Szydło i...?

Spośród parlamentarzystów z naszego regionu na pewno znajdzie się przyszła premier rządu. To już pewna informacja. Kto jeszcze z grona naszych przedstawicieli w Sejmie i Senacie, dołączy do składu jej gabinetu?

W obejmującym częściowo naszą diecezję małopolskim okręgu 12 w wyborach do Sejmu kandydowała - i z wynikiem ponad 96 tysięcy głosów została posłanka mieszkająca w Przecieszynie wiceprezes PiS Beata Szydło.

W tym okręgu podział mandatów ułożył się podobnie jak w obejmującym przeważającą część diecezji bielsko-żywieckiej śląskim okręgu nr 27, gdzie PiS zdobyło 5 mandatów poselskich i 2 senatorskie, PO - 2 mandaty, a KWW Kukiz'15 i KWW Nowoczesna Ryszarda Petru - po jednym.

Również w okręgu 12  kandydaci PiS zdobyli 5 mandatów, reprezentanci PO - 2, a przedstawiciel KWW Kukiz'15 -  jeden mandat.  Wśród tej grupy 8 posłów z naszego terenu - oprócz posłanki Beaty Szydło, pochodzi także poseł Marek Polak z Andrychowa (PiS).

Obecnie najbardziej interesującą kwestią jest odpowiedź na pytanie, czy ktoś z naszych parlamentarzystów ma szansę dołączyć do składu przyszłego rządu...

- Na takie pytania jest na razie za wcześnie - mówił w imieniu bielskich parlamentarzystów PiS poseł Stanisław Szwed podczas powyborczej konferencji prasowej. - Oczywiście już wcześniej uczestniczyliśmy w opracowaniu projektów zgłaszanych w czasie kampanii wyborczej i obecnie zamierzamy wspierać aktywnie ich realizację. Jednak nie można jeszcze przewidywać, w jakiej konfiguracji będziemy się to zaangażowanie rozwijało: czy w podczas pracy w resortach, czy w sejmowych komisjach i całym procesie legislacji.

Jak dodawali zgodnie posłowie, oprócz tej kwestii, zamierzają z pewnością nadal zabiegać o realizację priorytetowych dla naszego regionu inwestycji komunikacyjnych, zwłaszcza dokończenie sieci dróg, w tym drogi integracyjnej łączącej Podbeskidzie z Krakowem, a także połączeń kolejowych, w tym łączących Bielsko-Białą i Cieszyn.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy