Nowy numer 37/2021 Archiwum

Św. Jan Kanty z nagrodami Caritas

Dziś w Kętach wręczone zostaną nagrody za wspieranie potrzebujących. Galę w kęckim Domu Kultury poprzedzi Eucharystia w kościele św. Katarzyny i Małgorzaty.

Gala Nagrody Caritas

Liturgii, która rozpocznie się o 17.00,  przewodniczyć będzie biskup Roman Pindel.

O 18.30 rozpocznie się wieczór galowy, podczas którego odbędzie prezentacja nagrody „Dzban św. Jana Kantego” i okoliczności wyboru pracy artystycznej, która była podstawą dla wykonania statuetek, które od tego roku będą przyznawane przez Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wyróżniającym się osobom i instytucjom współdziałającym z Caritas w dziele wspierania potrzebujących.

W programie wieczoru zaplanowane zostało także przybliżenie działalności osób i instytucji nominowanych w pierwszej edycji, a także wręczenie statuetek.

Galę zakończy koncert charytatywny.

Inspiracją do opracowania wzoru statuetki była postać św. Jana Kantego, patrona naszej diecezji, znanego z miłosierdzia. Wśród przekazywanych opowieści o jego wrażliwości na cudzą biedę najbardziej znana jest ta o ubogiej dziewczynie płaczącej nad pękniętym dzbanem, który dzięki jego modlitwie znów był cały i pełen mleka.

Autorka rzeżby, Urszula Kuś, opowiada o tym, jak powstawała praca "Pęknięty dzban"   Autorka rzeżby, Urszula Kuś, opowiada o tym, jak powstawała praca "Pęknięty dzban"
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Z prośbą o wykonanie takiego projektu zwróciliśmy się do uczestników warsztatów terapii zajęciowej i podopiecznych świetlic terapeutycznych. To osoby, które z racji swoich doświadczeń mogą na taką sytuację spojrzeć z szerszej perspektywy - mówi ks. Robert Kasprowski, dyrektor Caritas.

Specjalne jury ekspertów spośród kilkudziesięciu prac wybrało glinianą figurkę wykonaną przez Urszulę Kuś ze Skoczowa.

- Chciałam przywołać ten moment, kiedy zasmucona dziewczyna bardzo czeka na pomoc. W takiej sytuacji jest i dziś tylu ludzi - mówi niedowidząca pani Urszula, która tworzy w glinie posługując się jedynie palcami i wyobraźnią...

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama