Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku, zobaczyli uczestnicy festynu Maltańskiej Służby Medycznej w Bulowicach. Imprezę zorganizowała Anna Prus - z wdzięczności za pomoc, jakiej sama doświadczyła podczas pielgrzymki na Jasną Górę.
Bulowickie święto Maltańskiej Służby Medycznej rozpoczęło się w kościele parafialnym św. Wojciecha Mszą św., koncelebrowaną przez miejscowych kapłanów oraz księży związanych z pieszą pielgrzymką do Częstochowy. Następnie wolontariusze MSM i ich goście przeszli na pobliski stadion sportowy LKS Bulowice. Piknik zainaugurowała krótka prezentacja historii i działalności Służby Maltańskiej oraz idei, z których MSM wyrasta. Ogromne zainteresowanie uczestników wzbudziło najpierw krótkie szkolenie z zakresu udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Używając fantomu, maltańczycy poinstruowali widzów, w jaki sposób bada się występowanie oznak życiowych oraz ocenia zakres odniesionych obrażeń. Pokazali też, jak udzielić pierwszej pomocy. Medyczną część pikniku dopełnił pokaz akcji ratunkowej. W tym celu jeden z ratowników usiadł za kierownicą samochodu osobowego, pozorując ofiarę wypadku drogowego. Wolontariusze pokazali, w jaki sposób bada się poszkodowanego, unieruchamia kręgosłup, wyciąga się ofiarę z pojazdu i przenosi do karetki, używając specjalnych noszy. Zwracali przy tym uwagę na zachowanie koniecznych środków ostrożności, by podczas działań nie powiększyć i nie skomplikować doznanych przez ofiarę obrażeń.
Instruktaż sztucznego oddychania ks. Jacek M. Pędziwiatr /Foto Gość Dopełnieniem pikniku były kuchnia polowa, stoisko pszczelarskie, parada motocyklistów, pokazy taneczne oraz występy muzyczne połączone z zabawą. Wyjątkowego charakteru piknikowi przydawał fakt, że został on zorganizowany jako znak wdzięczności za posługę MSM. Podczas sierpniowej pieszej pielgrzymki diecezjalnej na Jasną Górę wolontariusze przyszli z fachową pomocą Annie Prus. To ona właśnie była inicjatorką festynu mającego przybliżyć ideę MSM.
Kęcki oddział MSM działa od 2011 roku. Wolontariuszom przyświeca hasło: „Obrona wiary i pomoc potrzebującym” („Tuitio fidei et obsequium pauperum”). Są oni kontynuatorami wielowiekowej tradycji i historii Zakonu Maltańskiego. MSM poprzez działania przedmedyczne i medyczne zabezpiecza duże zgromadzenia: zawody sportowe, koncerty, kongresy, pielgrzymki i uroczystości religijne, jak również imprezy kulturalne. Wolontariusze prowadzą kursy pierwszej pomocy przedmedycznej i pokazy pierwszej pomocy dla wszystkich grup wiekowych. Ponadto organizują szkolenia wewnętrzne podnoszące kwalifikacje i umiejętności wolontariuszy-ratowników.