Symboliczny bochen i wieniec z kłosów zbóż burmistrz Anna Grygierek i cieszyński starosta Janusz Król odebrali z rąk dożynkowych gospodarzy: Ireny i Kazimierza Biedrawów.
Różnorodność rolniczych produktów, stare tradycje i narzędzia, jak również piękne nowoczesne maszyny zaprezentowano w czasie tradycyjnego korowodu i na rolniczej wystawie. O przeszłości przypominał też zespół „Strumień” w pięknym obrzędzie dożynkowym. O dumie z imponujących osiągnięć rolników gospodarujących na terenie gminy Strumień mówiła też burmistrz Anna Grygierek, która podczas dożynkowej uroczystości wręczyła kilkunastu najlepszym spośród nich odznaczenia przyznane przez Ministerstwo Rolnictwa. – Zacząłem pracować na 12-hektarowym gospodarstwie dziadka.
Dziś uprawiam 50 hektarów i produkuję zboża, rzepak i kukurydzę, ale przygotowuję się do wznowienia hodowli bydła mięsnego. Tegoroczna susza w naszej okolicy na szczęście nie spowodowała strat, bo przy zachowaniu odpowiedniej techniki i kultury rolnej zbiory były dobre. Tym bardziej mamy dziś za co Panu Bogu dziękować – mówił Jan Kuś ze Zbytkowa, jeden z odznaczonych. – Musimy pamiętać o pracy i chlebie, bo praca i chleb to rodzina. Każdy z nas tę ciężką pracę na co dzień powinien doceniać – podkreślała poseł Beata Szydło, dziękując za kultywowanie tradycji, które budują naszą tożsamość. – Dożynki to moment, kiedy przychodzimy z różnych stron i środowisk, aby podziękować przede wszystkim Panu Bogu, a także ludziom pracującym w rolnictwie. Wdzięczność jest bardzo ważna w naszej kulturze chrześcijańskiej – dodawał europoseł Jan Olbrycht. – Piękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem, który jest wyrazem braterstwa i przyjaźni. Niech chleba nikomu nie zabraknie – przypominał starosta Król.
Podzielmy się!
Caritas Diecezji Bielsko- -Żywieckiej zwraca się z apelem o pomoc, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego. – Ten apel kierujemy do rolników, sadowników oraz przetwórców owoców i warzyw z naszego terenu, którzy mogliby podzielić się częścią tegorocznych zbiorów z najbardziej potrzebującymi – mówi ks. Robert Kasprowski. Zadeklarowane dary Caritas dostarczy i przekaże osobom najuboższym oraz działającym dla nich organizacjom: Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta w Bielsku-Białej czy Fundacji św. Antoniego w Ustroniu. Kontakt z biurem Caritas od poniedziałku do piątku (od 9.00 do 13.00) telefonicznie: 734 176 648 lub e-mailowo caritas@bielsko.opoka.org.pl.