Nowy numer 48/2023 Archiwum

Caritas w trosce o bezpieczną jazdę

Urządzenie warte ponad tysiąc złotych przekazano funkcjonariuszom Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej w dniu św. Krzysztofa, patrona kierowców.

Tester jest niewielkim urządzeniem, przypominającym kształtem i wielkością ręczną latarkę. Badany kierowca dmucha, a urządzenie w ciągu kilku sekund odpowiednim sygnałem świetlnym i dźwiękowym informuje, czy w wydychanym przezeń powietrzu jest alkohol.

Tester nie określa ilości alkoholu, a więc nie wskazuje liczby „promili”, jedynie daje sygnał, czy kierowca jest trzeźwy.

Jeśli urządzenie wskaże zawartość alkoholu, trzeba użyć kolejnego urządzenia - alkomatu - lub poddać kierującego badaniom krwi, by określić stężenie alkoholu w jego organizmie.

Tester ułatwia i bardzo usprawnia kontrole policyjne. - Jednak tego rodzaju urządzeń jest wciąż za mało - mówi ks. Robert Kasprowski, dyrektor Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej. - Dlatego postanowiliśmy wspomóc policjantów z drogówki w działaniach służących podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Wraz z bielskimi policjantami Caritas Diecezjalna zorganizowała wspólne świętowanie kierowców. Rozpoczęła je w sobotę 25 lipca w samo południe Msza św. w kościele św. Andrzeja Boboli w Bielsku-Białej Jej uwieńczeniem był obrzęd poświęcenia pojazdów.

- Kierowcy otrzymali obrazek św. Krzysztofa oraz nalepkę w kształcie kierownicy z logo Caritas, co oznacza korzystanie z dróg w duchu miłości bliźniego - tłumaczy ks. Robert Kasprowski.

Na terenie pobliskiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zorganizowano z tej okazji cały szereg atrakcji dla kierowców i ich rodzin. Odwiedzający bielski WORD mogli usiąść w symulatorze zderzeń i dachowania oraz założyć alkogogle, symulujące zaburzenia postrzegania otoczenia przez osobę pod wpływem alkoholu. Kierowcy mogli sprawdzić swoje umiejętności w specjalnych testach oraz podczas jazdy na trolejach, czyli samochodem, w którym zamiast tylnych kół zainstalowano rolki, udające poślizg. Najmłodsi mieli do pokonania rowerowy tor przeszkód. Popis swoich umiejętności dali także strażacy i ratownicy medyczni.

Imprezie, której organizatorami byli: Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej i Wydział Ruchu Drogowego KMP w Bielsku-Białej, patronowali: bp Roman Pindel i prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy