Będą utrudnienia. Szykuje się zmiana organizacji ruchu.
Do przyjęcia tysięcznych rzesz pątników przygotowuje się sanktuarium Pani Ziemi Żywieckiej w Rychwałdzie. W niedzielę 19 lipca o 15:00 rozpoczną się tutaj uroczystości jubileuszowe pięćdziesięciolecia koronacji łaskami słynącego wizerunku.
Uroczystej Eucharystii przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Swój udział zapowiedzieli także duchowni diecezjalni i zakonni z różnych zakątków kraju. Msza św. będzie odprawiana na ołtarzu polowym, zbudowanym na jednej z przylegających do sanktuarium łąk: ani świątynia, ani plac przykościelny nie byłyby w stanie pomieścić spodziewanej liczby pielgrzymów.
Z myślą o ich bezpiecznym dotarciu na miejsce w niedzielę, punktualnie o godz. 12.00 na terenie Rychwałdu zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Do sanktuarium będzie można dojechać tylko od strony Żywca Moszczanicy. Ulice Franciszkańska i Beskidzka od skrzyżowania przy remizie strażackiej do mostu o. Grzegorza Sroki z pobliżu Łękawicy będą jednokierunkowe. Niewielka część pielgrzymów będzie mogła dojechać także od strony Pewli Małej. Jednak tutaj zaparkowanie samochodów będzie możliwe jedynie na posesjach gościnnych mieszkańców Rychwałdu. Ruchem oraz przydziałem miejsc parkingowych będą kierować policjanci i strażacy. Konieczne jest stosowanie się do ich poleceń.
Sanktuarium ma dwa komplety koron dla wizerunku. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Wieczorem w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem odbędzie się dobroczynny koncert uwielbienia, zorganizowany w ramach projektu „Tehillah”. Widzowie wykupią przy wejściu cegiełki o wartości 20 złotych. Środki zebrane tą drogą zostaną przeznaczone na wsparcie prowadzonego przez siostry Serafitki w Boliwii „Domu nadziei” - sierocińca dla sierot i dzieci porzuconych. Podczas koncertu będzie można zobaczyć kompozycję muzyczno-sceniczną, obrazującą cuda, jakie dokonały się w Rychwałdzie, oprócz znanych pieśni uwielbienia w nowych aranżacjach przygotowano także pantomimę, narrację na żywo oraz świadectwa.
W przeddzień uroczystości w samo południe w Rychwałdzie planowane jest otwarcie wystawy stałej w wieży południowej naszej świątyni. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć między innymi unikatowe dzieło Andrzeja Komonieckiego „Rychwałda Monumenta”.
Rychwałd, to miejscowość położona sześć kilometrów na północny-wschód od Żywca. Jej historia sięga XIII wieku. W XVI wieku wzniesiono tutaj pierwszy, drewniany kościół. Kilkadziesiąt lat później trafił doń obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który wkrótce cieszył się tak wielkim zainteresowaniem pielgrzymów, że świątynia nie była w stanie pomieścić pielgrzymów. W XVIII wieku zbudowano nowy, murowany kościół. Dotychczasową, drewnianą świątynię przeniesiono do pobliskich Gilowic, gdzie służy wiernym do dziś. Przez wieki sanktuarium opiekowali się księża diecezjalni. W 1946 roku pracę w sanktuarium podjęli Franciszkanie Konwentualni. 18 lipca 1965 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński wraz z abp. Karolem Wojtyłą ozdobił wizerunek Matki Bożej papieskimi koronami. W uroczystości, mimo ulewnego deszczu, uczestniczyło ponad 80 tysięcy pielgrzymów. Niedzielne uroczystości będą okazją do przypomnienia tego wiekopomnego wydarzenia.
Posłuchaj "Hymnu do Marii Rychwałdzkiej":
Hymn do Marii Rychwałdzkiej
Tehillah 2015