– Różne przedmioty związane z wujkiem gromadził już mój ojciec. Zaczęło spływać do nas tak wiele kolejnych pamiątek, że już wiedzieliśmy: trzeba je uporządkować i przygotować stałą ekspozycję – mówi Stanisław Pietraszko, bratanek bpa Jana.
Ks. Jasek wyraził nadzieję, że wystawa pomoże lepiej poznać osobowość bpa Pietraszki. Zachęcił wszystkich do modlitwy za jego wstawiennictwem i o jego rychłą beatyfikację. - To była wielka osobowość. Wielki wpływ wywierał na każdego, kto się z nim spotykał. Wielu mówiło, że potrafił czytać w sercach i umysłach - mówił ks. Jasek.
Ks. Franciszek Kuliga, proboszcz z Wilkowic wspominał z kolei swoje czasy kleryckie w Krakowie. – Zabieraliśmy ze sobą duży, szpulowy magnetofon i taszczyliśmy go w niedziele do kościoła św. Anny, gdzie biskup Jan odprawiał Mszę św. zawsze o stałej godzinie. Ukradkiem szliśmy na chór. Potem w seminarium klerycy siadali przy maszynie do pisania i tak rozpowszechnialiśmy kazania. Formowaliśmy się i jednocześnie uczyli jak mówi kazania mistrz Bożego Słowa. Byliśmy spragnieni Słowa Bożego. A on mówił pięknie i głęboko, za każdym razem doskonale przygotowany.
Z kolei dr Krystyna Czajkowska dodała, że kazania zawsze głosił z ambony i żaden spisany tekst nie odda w pełni przekazu biskupa Jana: - Brak tu żywego człowieka, jego zaangażowania, gestykulacji i emanującej świętości.
Na wystawie zgromadzono wiele zdjęć i dokumentów
Urszula Rogólska /Foto Gość
Obdarzył Go Bóg szczególną Mądrością
Biskup Jan Pietraszko urodził się w 7 sierpnia 1911 r. w Buczkowicach koło Żywca. Miał pięciu braci i pięć sióstr. Ukończył Gimnazjum im. Adama Asnyka w Białej Krakowskiej. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1936 r. w Krakowie z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. W pierwszej parafii - w Rabce - był wikarym i katechetą. Po dwóch latach pełnił funkcję kapelana metropolity abp. Adama Stefana Sapiehy. W 1942 pracował w Czarnym Dunajcu; od 1944 r. - w Zakopanem i w parafii św. Szczepana w Krakowie. W roku 1948 powierzono mu duszpasterstwo akademickie w Kolegiacie św. Anny.
15 kwietnia 1963 r. przyjął sakrę biskupią. Był bliskim współpracownikiem kard. Karola Wojtyły. Zmarł w opinii świętości 2 marca 1988r. W 1994 r.. kardynał Franciszek Macharski rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.
W telegramie przesłanym po śmierci biskupa Pietraszki Jan Paweł II napisał: „Obdarzył Go Bóg szczególną Mądrością, darem szczególnego rozumienia Słowa Bożego oraz darem prostoty i głębi w jego przekazywaniu”.