Gdzie jest prawda? Co się z nią dzieje? Jakie przyznajemy jej miejsce w naszym życiu? – to tylko niektóre ważne pytania, jakie padały w ostatnim czasie w Bielsku- -Białej. Stawiali je artyści plastycy, filozofowie, a także obserwatorzy tych dyskusji.
Tegoroczne II Międzynarodowe Biennale Plakatu stało się impulsem do żywej dyskusji nie tylko na temat języka artystycznej wypowiedzi. Inspirująca i bardzo ciekawa okazała się zaprezentowana poprzez plakaty refleksja dotycząca prawdy. Tę debatę kontynuowali naukowcy w dziedzinie filozofii, teologii, antropologii i matematyki podczas zorganizowanej 16 maja w kurii diecezjalnej sesji „Prawda w kul- turze współczesnej”. Wzięli w niej udział: ks. dr Leszek Łysień, prof. dr hab. Krzysztof Śleziński i prof. dr hab. Wiesław Wójcik. – Jak odsłonić to, co naprawdę jest? – pytał ks. dr Leszek Łysień, prezentując historię filozoficznych interpretacji pojęcia prawdy.
A kończąc refleksję, podkreślał: – Zwłaszcza prawdę o człowieku trzeba zderzać z wolnością i odpowiedzialnością. Jak powiedział św. Augustyn: „Nie idzie się do prawdy inaczej, jak tylko przez miłość”. Chrystus, który jest Miłością, jest właśnie dlatego Prawdą. Rozpoczęta w Bielsku dyskusja artystów i filozofów często wskazywała na zagrożenia prawdy, ale była też wyrazem tęsknoty za nią. Potwierdzała przekonanie, że mimo meandrów ją otaczających prawda jednak jest... – Biennale plakatu o tematyce egzystencjalnej nie byłoby pełne, gdyby nie dodać do niego refleksji spoza obszaru plastycznego. Takie sesje filozoficzne będą odtąd stałym elementem konkursów. Tę dzisiejszą dyskusję określiliśmy jako prolog, a w przyszłym roku chcemy zaprosić na obszerniejszą konferencję na ten sam temat – zapowiada Piotr Czadankiewicz, kierownik Galerii Środowisk Twórczych i organizator obu przedsięwzięć. Sesję współorganizowały, wraz z GŚT, także bielskie Muzeum Diecezjalne oraz Forum Kultura i Duchowość.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się