Skoczów-Kaplicówka. Tutaj 22 maja 1995 roku padły niezwykle ważne słowa papieża Polaka skierowane do rodaków. Mówił o św. Janie Sarkandrze i jego męczeństwie, które dziś pyta o nasze świadectwo. I tłumaczył, co to znaczy być człowiekiem sumienia. 20 lat po pielgrzymce Jana Pawła II w trzech miastach, które tego dnia odwiedził: w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu, zgodnie wskazywano, że jego słowa: „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia” są nadal aktualne.
Czujemy się obdarowani tym słowem, które nam pozostawił. To najcenniejsze: modlitwa, jego słowo zachęty – mówił bp Roman Pindel podczas Eucharystii sprawowanej na zakończenie tygodniowych uroczystości dziękczynnych w 20. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Żywcu.
Dziedzictwo
Pod hasłem „Wy też świadczycie” żywiecki Klub Inteligencji Katolickiej zorganizował cykl wykładów znanych profesorów i filozofów. Maraton Papieski – czyli czytanie i rozważanie tekstów papieskich wypowiedzi z 22 maja 1995 r. – poprzedził spotkanie młodych pod żywieckim pomnikiem papieża, gdzie rozważali jego przesłanie. Wracali do niego uczestnicy Drogi Krzyżowej pod papieski krzyż na Grojcu. Zabrzmiały podczas projekcji filmowych i uroczystej sesji żywieckich radnych, kiedy swoimi wspomnieniami dzielili się m.in. ks. inf. Władysław Fidelus, burmistrz Żywca sprzed 20 lat Jerzy Widzyk i obecnie sprawujący ten urząd Antoni Szlagor.
Wracano do nich na papieskiej wystawie w Zamku i podczas pielgrzymki dzieci do Skoczowa. W ramach obchodów rocznicy odbył się też piknik rodzinny. Z myślą o rodzinach księża zagrali w meczu piłkarskim z ojcami rodzin, a cenną pamiątką tego tygodnia jest publikacja z przemówieniami papieża wygłoszonymi w naszej diecezji w 1995 roku. Przytaczając modlitwę do Ducha Świętego, którą 10-letniemu ministrantowi Karolowi Wojtyle zalecił odmawiać jego ojciec, bp Pindel przypominał, że papież ciągle przekonywał nas do modlitwy i słuchania Ducha Świętego. – Niech te zachęty do uległości wobec Ducha Świętego, zwłaszcza w sprawach sumienia, pozostaną w nas jako dziedzictwo myśli, słów i zachęt papieża dla nas. To jego wołanie o ludzi sumienia, o to, żeby słuchać Ducha Świętego, było naprawdę dominujące, najważniejsze, naprawdę ponadczasowe. Jeżeli do tych słów będziemy wracać, będziemy najlepszymi dziedzicami tego, co papież Jan Paweł pozostawił na tej ziemi... – podkreślał bp Pindel.
Dzień, tydzień, rok...
W Skoczowie 20 lat temu odbyła się najważniejsza część papieskiej wizyty: Eucharystia dziękczynienia za kanonizację Jana Sarkandra. Tutaj też wdzięczność dla św. Jana Pawła II zaowocowała całym rokiem inicjatyw dedykowanych papieżowi. Szczególne wiele pojawiło się ich w maju, a zwłaszcza w dniu rocznicy spotkania z Janem Pawłem II. Tego dnia obchody rozpoczął bieg dziecięcej sztafety na Kaplicówkę. Potem była modlitwa i „Barka” zagrana na trąbkach pod papieskim krzyżem. – Trzeba się nam wsłuchiwać w to, co mówił, i przekładać to na współczesne czasy. „Bądźcie ludźmi sumienia!”, przypominał nam papież. Mówił, że trzeba nam się nawracać, przemieniać nasze życie – apelował ks. kan. Antoni Dewor, który sprawował Mszę św. w sanktuarium św. Jana Sarkandra. Tamten dzień wspominali członkowie komitetu organizacyjnego papieskiej wizyty, którzy zebrali się w sali sesyjnej skoczowskiego miejskiego urzędu. – To w historii miasta na pewno najważniejszy dzień: największy w dziejach Polak odwiedził Skoczów, a z nim 300 tys. ludzi – podkreślał burmistrz Mirosław Sitko. Dzielili się refleksją m.in. ówczesny burmistrz Witold Dzierżawski, Janina Żagan, kierująca przygotowaniami do spotkania z papieżem, a także ówcześni duszpasterze skoczowscy: ks. prał. Alojzy Zuber, proboszcz katolicki, i ks. Andrzej Czyż, proboszcz ewangelicki. Patronowi poświęcone było uroczyste spotkanie w Szkole Podstawowej nr 3 im. św. Jana, gdzie podsumowano szkolne konkursy. Ich uczestnicy wykazywali się wiedzą o Janie Pawle II, pisali utwory literackie, malowali, projektowali mural, przygotowywali multimedialny przewodnik po Skoczowie, wędrowali na Kaplicówkę szlakiem gry miejskiej, a także przygotowywali kronikę pamiętnego dnia, zatytułowaną „Detektyw papieski”. Odbyły się też akademie o Janie Pawle II, zawody narciarskie o „Puchar Lolka”, powstało przedstawienie teatralne. Na 2 czerwca zaplanowana została sztafeta pływacka, w której pływacy pokonają 20 km na 20. rocznicę pobytu Jana Pawła II.
20. Musica Sacra
Ten festiwal, upamiętniający papieską obecność w Skoczowie, rozpoczął się od otwarcia wystawy w Muzeum św. Jana Sarkandra „Wciąż pamiętamy”. – Należymy do pokolenia, które pamięta tamten dzień. Zrodził się też pomysł, żeby z myślą o młodym pokoleniu wydać skrypty ze wspomnieniami uczestniczących w przygotowaniach i samym spotkaniu z papieżem – mówił Andrzej Bacza, prezes stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej „Musica Sacra”. Jak dodawał, sam festiwal jest odpowiedzią skoczowian na apel papieża, by nie budować mu pomników, ale pamiętać, czytać, rozwijać ducha. – Zapraszam do zamyślenia się nad tym, co św. Jan Paweł II zostawił nam jako dziedzictwo tutaj, w Skoczowie, byśmy umocnili się tym, co ma nam do powiedzenia – apelował również ks. kan. Antoni Dewor. Okazji do tego dostarczyły koncerty poetycko-muzyczne z udziałem wybitnych akto- rów: Anny Polony i Jana Nowickiego, recytujących słowa Jana Pawła II. Festiwalową publiczność skłaniała do refleksji towarzysząca tym koncertom muzyka organowa w wykonaniu Ewy Bąk, a także kameralna, prezentowana przez Krakowskie Trio Stroikowe, zespół „De Profundis” czy duet „Classic Accordion” z Ukrainy. Ekumeniczną całość zamknął wspaniałym koncertem muzyki cerkiewnej chór „Oktoich” z Wrocławia. Koncerty odbywały się w katolickim kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz w ewangelickim kościele Trójcy Świętej, a programowych atrakcji dopełniła projekcja „Apartamentu”, najnowszego filmu poświęconego papieżowi. Biskup Piotr Greger, który wysłuchał koncertu 22 maja, wyraził radość z odbywającej się 20. edycji festiwalu. – To ważne wydarzenie o znaczeniu religijnym, które wpisuje się na stałe nie tylko w beskidzki krajobraz kultury sakralnej, ale ma też wymiar ekumeniczny. Cieszę się z obecności i zaangażowania bp. Pawła Anweilera, zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego – dodawał bp Greger, dziękując wszystkim, którzy wspierali organizację festiwalu.
Jak nie dziękować?
– Patrzę na te kwiaty i oznaczone miejsce, na którym modlił się Jan Paweł II, i przypominam sobie, jak przyjechał do nas przedstawiciel komitetu organizacyjnego pielgrzymki z Watykanu i kiedy stanęliśmy w pobliżu tego kościoła, powiedział: „Do tego kościoła Jan Paweł II nie wejdzie”. Powiedziałem mu: „Coś ty! Nie znasz ojca świętego? Kiedy znajdzie się w pobliżu kościoła, nie przejdzie obojętnie!”. Ten Watykańczyk mówił jednak: „Nie, on tu nie wejdzie”. 22 maja 1995 r., po obiedzie, po spotkaniu przy stole, papież nic nie mówiąc wyszedł i poszedł prosto do kościoła. I tutaj się modlił… – wspominał 22 maja w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa bp senior Tadeusz Rakoczy. – Przez chwilę 20 lat temu Skoczów, Bielsko-Biała i Żywiec stały się drugim Rzymem. Bo gdzie papież, tam stolica chrześcijaństwa. I kto mógł przypuszczać, że na naszej ziemi postawi stopy namiestnik Chrystusowy? Jak za tą łaskę nie dziękować? – podkreślał biskup senior. Msza św. koncelebrowana przez bp. Rakoczego z udziałem bp. Piotra Gregera była centralnym wydarzeniem rocznicowych obchodów w Bielsku-Białej. W czasie liturgii śpiewał Bielski Chór Kameralny pod dyrekcją Beaty Borowskiej. Po Mszy św. dzieci i młodzież z zespołu „Bielsko” zaśpiewały ulubione pieśni Karola Wojtyły. Po koncercie procesja z orkiestrą wojskową przeszła pod pomnik papieża przy budynku kurii diecezjalnej. Również tutaj odbyła się modlitwa, po której złożone zostały kwiaty i znicze.
Ludzie sumienia
Diecezjalne uroczystości 20. rocznicy zakończy Eucharystia z homilią kard. Stanisława Dziwisza, sprawowana w niedzielę 7 czerwca na Kaplicówce. Poprzedzi ją w sobotę 6 czerwca sympozjum „Ludzie sumienia wczoraj i dziś”, które o 9.30 rozpocznie się w skoczowskim Teatrze Elektrycznym. Wykład o św. Janie Sarkandrze wygłosi prof. Idzi Panic, a o problemach moralnych w pisarstwie Zofii Kossak mówić będzie prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz. Profesor Bogdan Chazan podejmie refleksję na temat lekarzy sumienia, a wykład o formowaniu sumienia wygłosi bp Piotr Greger. Zakończenie o 13.00.