- Przez chwilę 20 lat temu Skoczów, Bielsko-Biała i Żywiec stały się drugim Rzymem. Bo gdzie papież, tam stolica chrześcijaństwa. I kto mógł przypuszczać, że na naszej ziemi postawi stopy namiestnik Chrystusowy? Jak za tą łaskę nie dziękować? - mówił bp senior Tadeusz Rakoczy 22 maja 2015 r. w bielskim kościele NSPJ.
- Patrzę na te kwiaty i oznaczone miejsce, na którym modlił się Jan Paweł II i przypominam sobie, jak przyjechał do nas przedstawiciel komitetu organizacyjnego pielgrzymki z Watykanu i kiedy stanęliśmy w pobliżu tego kościoła, powiedział: "Do tego kościoła Jan Paweł II nie wejdzie". Powiedziałem mu: "Coś ty! Nie znasz Ojca Świętego? Kiedy znajdzie się w pobliżu kościoła nie przejdzie obojętnie!". Ten Watykańczyk mówił jednak: "Nie, on tu nie wejdzie".
22 maja 1995 r., po obiedzie, po spotkaniu przy stole, Papież nic nie mówiąc wyszedł i poszedł prosto do kościoła. I tutaj się modlił... - wspominał w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa bp senior Tadeusz Rakoczy 22 maja 2015 r. - w 20. rocznicę papieskiej wizyty w Bielsku-Białej.
Bp Tadeusz Rakoczy przewodniczył Mszy św. w bielskim kościele NSPJ
Urszula Rogólska /Foto Gość
Msza św. koncelebrowana przez bpa Rakoczego, z udziałem bpa Piotra Gregera i licznych kapłanów, a po Eucharystii: koncert ulubionych pieśni i piosenek Karola Wojtyły oraz spotkanie modlitewne przy pomniku Jana Pawła II na dziedzińcu kurii diecezjalnej, były centralnymi wydarzeniami rocznicowych obchodów w Bielsku-Białej.
W czasie Eucharystii fragmenty "Messe Solennelle" Louisa Vierne’a wykonał Bielski Chór Kameralny, pod dyrekcją Beaty Borowskiej.
By nie ustała nigdy pielgrzymka człowieka do Boga
W homilii bp Rakoczy zaznaczył, że w pewien sposób pozostajemy w kręgu oddziaływania trwającego 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II. - Każdy, kto był świadkiem tamtych dni, zachowa o nich pamięć aż do śmierci - mówi biskup senior. - Choć podczas uroczystości pogrzebowych wiatr zamknął księgę Ewangelii na papieskiej trumnie, nie zamknął tej księgi, którą Papież - niezmordowany pielgrzym i heroicznie wierny świadek Bożej prawdy i miłości - całym swoimi życiem pisał w ludzkich sercach – podkreślił, dodając, że szliśmy razem z Papieżem, żeby teraz przekazać tę księgę następnym pokoleniom: "By nie ustała nigdy pielgrzymka człowieka do Boga, który jest Miłością Miłosierną".
Zespół "Bielsko" stanąl na miejscu, w którym modlił się przed 20 laty Jan Paweł II
Urszula Rogólska /Foto Gość
Podkreślając aktualność papieskiego nauczania, a zwłaszcza fakt, że Jezus Chrystus - ukrzyżowany, pogrzebany i zmartwychwstały - był największą wartością dla Jana Pawła II, ksiądz biskup przypomniał słowa wygłoszone do mieszkańców Bielska-Białej: "Życzę wam tutaj zgromadzonym, aby w waszym życiu nigdy nie brakło miejsca dla Chrystusa! Życzę temu miastu, aby w nim nigdy nie brakło miejsca dla Chrystusa!", a także fragmenty homilii ze Skoczowa: "Problem miejsca dla Boga w życiu człowieka i w życiu ludzkiej społeczności jest zawsze aktualny i zawsze otwarty. „Oto stoję u drzwi i kołaczę” (Ap 3, 20) — mówi Chrystus. Czy człowiek Mu otworzy i czy zrobi Mu miejsce we własnym życiu? Czy zrobi Mu miejsce w obrębie społeczeństwa, kultury, ekonomii, a także polityki?".
Uczestnicy spotkania rocznicowego modlili się pod pomnikiem św. Jana Pawła II
Urszula Rogólska /Foto Gość
Bp Rakoczy przypomniał słowa Jana Pawła II o konieczności wierności głosowi własnego sumienia, która stanowi podstawę budowy ładu moralnego osoby ludzkiej i całego społeczeństwa: - Trzeba wszystko zaczynać od Chrystusa, od pogłębienia więzi wiary i miłości z Nim – mówił.
Z nową "Barką"
Po Mszy św. dzieci i młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca "Bielsko", zaśpiewały ulubione pieśni i piosenki Karola Wojtyły oraz specjalnie ułożony tekst do melodii "Barki”, przywołujący najbardziej znane zdania z nauczania Jana Pawła II. Uczestnicy uroczystości nie szczędzili im braw!
Wmurowana w podłogę kościoła NSPJ tablica informuje o obecności w nim Jana Pawła II
Urszula Rogólska /Foto Gość
Po koncercie procesja z orkiestrą wojskową przeszła pod pomnik św. Jana Pawła II przy budynku kurii diecezjalnej. Tutaj biskup Tadeusz Rakoczy odmówił specjalną modlitwę za wstawiennictwem św. Jana Pawła II. Władze samorządowe różnych szczebli oraz przedstawiciele służb mundurowych złożyli kwiaty i znicze.
Obchodom 20-lecia papieskiej wizyty, a zarazem 95-lecia urodzin Karola Wojtyły, towarzyszy także plenerowa wystawa: "Karol Wojtyła-Jan Paweł II. Był wśród nas!", którą od 23 do 30 maja można oglądać na terenie kościoła św. Józefa na Złotych Łanach.