Nowy numer 38/2023 Archiwum

Najważniejszy dzień w historii Żywca

Popołudnie 22 maja 1995 roku i wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II, w zgodnej opinii mieszkańców Żywiecczyzny było najważniejszym wydarzeniem w ponad 700-letniej historii Żywca! Mieszkańcy miasta pamiętają o nim do dziś, 20 lat później.

22 maja 1995 roku tysiące mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, zapełniło żywiecki Rynek i tereny Osiedla 700-lecia. Przed konkatedrą Narodzenia NMP Papież został uroczyście powitany przez władze miejskie, które wręczyły Ojcu Świętemu akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żywca. Po nawiedzeniu kościoła, Jan Paweł II przeszedł na Rynek, gdzie niezwykle serdecznie witały go tłumy wiernych.

- Modlę się razem z wami za naszą Ojczyznę i za wszystkich rodaków: o umiłowanie daru życia, o szczerą troskę, o dobro wspólne, o wytrwałe budowanie Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej - mówił żywczanom Jan Paweł II. - Modlę się, aby duch dialogu i współpracy przeważył nad duchem walki i konfrontacji. Modlę się o poszanowanie godności każdego człowieka, o kulturę wzajemnego współżycia, modlę się za polskie rodziny nękane problemem bezrobocia i ubóstwa. Dla wszystkich utrudzonych i zniechęconych proszę o odnowioną nadzieję! To jest moje przesłanie Ziemi Żywieckiej. Jest jeszcze bardzo wiele myśli i uczuć, które mi się rodzą, kiedy widzę was tu zgromadzonych, gdy patrzę na Żywiec, kiedy odwiedzam farę, kiedy patrzę na te góry, tak bardzo mi bliskie ...

Ojciec Święty dzielił się także wspomnieniami ze swoich pobytów w Żywcu gdy był biskupem krakowskim. Po udzieleniu błogosławieństwa i pożegnaniu na żywieckim Rynku, udał się na Osiedle 700- lecia, pozdrawiając zgromadzonych tam mieszkańców. Wkrótce potem ze stadionu KS "Koszarawa" odleciał śmigłowcem do Ostrawy, kończąc tym samym pielgrzymkę do Polski.

Najważniejszy dzień w historii Żywca   Miasto pamięta o tym wydarzeniu. W ramach uroczystości rocznicowych odbywa się XXI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej - 22 maja, o 19.00 w Domu Katolickim odbędzie Maraton Papieski czyli czytanie przemówień Jana Pawła II wygłoszone w 1995 roku w Skoczowie, Bielsku- Białej i Żywcu. Spotkanie poprowadzi ks. Jacek Pędziwiatr. Następnie o 21.00, przed pomnikiem Papieża odbędzie się spotkanie modlitewne "To jest moje przesłanie do Żywca i Ziemi Żywieckiej"/

Natomiast w sobotę 23 maja o 16.00  rozpocznie się "Piknik w Parku". Będzie to impreza sportowa dla całych rodzin. O godzinie 17.30 na boisku w parku rozegrany zostanie mecz piłkarski pomiędzy KS Diecezja (zespół Księży) a TS Familia (zespół Ojców).

W niedzielę 24 maja oficjalne uroczystości  rozpoczną od sesji rady miejskiej (początek o 16.00 w Ratuszu). O godzinie 17.15 władze złożą kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. O godzinie 17.30 w konkatedrze zorganizowany zostanie koncert pieśni papieskich w wykonaniu Jana Kowalczyka, a o 18.00 odprawiona będzie Msza św. pod przewodnictwa biskupa Romana Pindla.

Najważniejszy dzień w historii Żywca  

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy