Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej razem z przyjaciółmi z Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej, przygotowali koncert charytatywny na rzecz stacjonarnego Hospicjum św. Jana Pawła II. Koncertowi towarzyszyła kwesta i kiermasz przytulanek.
Obszerna aula Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki przy ul. Wyspiańskiego w Bielsku-Białej wypełniała się po brzegi podczas koncertu charytatywnego w ramach kampanii „Pola Nadziei”, jaki przygotowali uczniowie, nauczyciele i rodzice utalentowanej muzycznie młodzieży.
Młodzi muzycy szkoły połączyli siły ze swoimi starszymi przyjaciółmi i na scenie wystąpili razem: soliści i chór Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej oraz chór i dziecięca orkiestra bielskich szkół muzycznych pod dyrekcją Zuzanny Pradeli.
W gronie solistów znaleźli się wielokrotnie nagradzani w ogólnopolskich konkursach muzycznych: Daniel Strządała, student Akademii Muzycznej w Katowicach, grający na organach; flecistka Oliwia Wantulok – uczennica Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wiśle, oraz uczniowie bielskiej szkoły: duet muzyczny, jaki tworzą Maria Gmyrek – saksofon i Wojciech Trefon – harfa, a także pianista Daniel Kenig.
Kiermasz przytulanek, który wspomoże budowę Hospicjum św. Jana Pawła II
Urszula Rogólska /Foto Gość
Przed aulą nauczycielki: katechetka Katarzyna Karolini oraz Beata Paszek i Barbara Borkowska-Styrna przygotowały okazałe stoisko, przy którym można było kupić przytulanki, własnoręcznie wykonane przez panie, uczniów i ich najbliższych. Uczennice w koszulkach wolontariuszy Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego, które buduje Hospicjum św. Jana Pawła II ze skarbonkami i cegiełkami w rękach zachęcały do finansowego wsparcia tego miejsca.
– W kampanię „Pola Nadziei” włączamy się od 2011 roku – mówi Katarzyna Karolini. – To idea, która nas wszystkich związanych ze szkoła bardzo połączyła. I nauczyciele, i uczniowie, razem zbieraliśmy makulaturę, razem przygotowywaliśmy ciasta na szkolne kiermasze, razem kwestujemy i rozprowadzamy cegiełki na budowę. Nie może być inaczej – pomoc chorym i ich najbliższym to przecież potrzeba serca…
Wśród słuchaczy koncertu byli także inicjatorzy budowy hospicjum: Grażyna Chorąży, prezes SSH oraz ks. Piotr Schora SDS. Jak tłumaczyli, budowa hospicjum została zakończona. Teraz trwają prace związane z wyposażeniem poszczególnych pomieszczeń. Marzą, by hospicjum udało się otworzyć już w czerwcu, wcześniej jednak czeka ich jeszcze negocjowanie umowy z NFZ.