Czy podstawowym celem Caritas jest nakarmić, napoić, ubrać ubogiego czy potrzebującego? Wcale nie! – dowiedzieli się wolontariusze parafialnych zespołów i szkolnych kół Caritas podczas spotkania w kościele NSPJ w Bielsku-Białej.
Ks. Nowak przytaczał przykłady z życia archidiecezji, gdzie każdy, kto zgłosi się po pomoc materialną, jest najpierw zapraszany do skorzystania z sakramentów, do przeżycia spotkania rekolekcyjnego.
Przyjaciele Jezusa
O działalności Caritas bielsko-żywieckiej mówił ks. Robert Kasprowski. Parafialne zespoły charytatywne działają w niemal każdej parafii diecezji. W ich prace angażuje się około 2 tys. osób. Caritas współpracuje z Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku-Białej i innymi ośrodkami pomocy społecznej w całej diecezji. Prowadzi Diecezjalny Dom Matki i Dziecka. Tam też znajduje się diecezjalne Okno Życia.
W ramach diecezjalnej Adopcji Miłości, dzięki składkom z parafii i kilkudziesięciu indywidualnym darczyńcom, około 50 rodzin wielodzietnych uzyskuje pomoc w radzeniu sobie z problemami materialnymi. Innym projektem realizowanym przez Caritas dla rodzin są programy "Skrzydła" dla uboższych dzieci w wieku szkolnym, oraz projekt "Tornister Pełen Uśmiechu".
Ks. Tomasz Nowak z Caritas katowickiej był gościem wolontariuszy bielsko-żywieckich
Urszula Rogólska /Foto Gość
Caritas organizuje kolonie charytatywne dla dzieci ze środowisk ubogich i Polonii zza wschodniej granicy. Dofinansowuje leczenie dzieci - rocznie udziela na ten cel około pięćdziesięciu dotacji w wysokości od 300 do 1000 zł. Patronuje także zbiórkom żywności - na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc zebrano ponad 6 ton żywności, którą obdarowano ponad 1000 osób.
Caritas prowadzi ośrodki rekolekcyjno-wypoczynkowe: Diecezjalny Dom Charytatywny w Polance Górnej, Jubileuszowe Centrum Caritas w Bielsku-Białej Lipniku i Ośrodek kolonijny w Szczyrku-Czyrnej. Osobom chorym i cierpiącym wypożycza sprzęt rehabilitacyjny, współfinansuje leczenie i rehabilitację kilkunastu osób.
Uczestniczyła także w unijnym projekcie "Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa", dzięki któremu pomoc uzyskały 2784 osoby. Opiekuje się także jedynym Polsce "Bankiem Chleba", do którego piekarnie w formie darowizny przekazują nadwyżki pieczywa.
Swoją pomoc ogarnia także potrzebujących na Ukrainie. W ramach akcji "Rodzina - Rodzinie" w marcu ubiegłego roku Caritas wysłała ponad 550 paczek, a w grudniu - 15 ton żywności. Razem z miastem Oświęcim nowo powołana Fundacja Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej zebrała ponad 25 tysięcy złotych, za które zakupiono odzież, śpiwory, środki czystości i higieny dla mieszkańców Sambora i uchodźców wojennych. Z kolei z inicjatywy bielskich radnych fundacja mogła wesprzeć lekami mieszkańców leżącego blisko frontu Bierdiańska, partnerskiego miasta Bielska-Białej.