Przyjęli księgę i kielich

Posługę lektora i akolity powierzył alumnom krakowskiego seminarium duchownego kard. Stanisław Dziwisz. Wśród nich są także młodzi mężczyźni, pochodzący z parafii diecezji bielsko-żywieckiej.

Uroczystość odbyła się w w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie-Łagiewnikach. Podczas uroczystej Eucharystii alumni trzeciego roku studiów otrzymali księgę Pisma Świętego. Ich o rok starsi koledzy przyjęli z rąk metropolity krakowskiego kielich i hostię.

Urząd lektora przyjmują na początku Wielkiego Postu klerycy trzeciego roku. Oznacza on powołanie do odczytywania lekcji z Pisma Świętego podczas liturgii. Nakłada też obowiązek dbałości o księgi liturgiczne.
Urząd akolitatu jest w zasadzie równoznaczny z powołaniem do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Klerycy będą mogli jej udzielać wiernym. Mają się też troszczyć o naczynia używane do sprawowania liturgii.
Zwracając się do przyjmujących urzędu lektoratu i akolitatu kleryków, kard. Stanisław Dziwisz wezwał ich, by głębiej poznawali słowo Boże i starali się o postawę, która potwierdza godność zaszczytu, jakiego dostąpili w drodze do kapłaństwa.

Lektorat i akolitat - to kolejne etapy, wieńczące dotychczasowe studia i formację seminaryjną alumnów. W pierwszej połowie piątego roku studiów przyjmą admissio, czyli urząd „posłania” do głoszenia Dobrej Nowiny. Poprzedza on święcenia diakonatu, tradycyjnie odbywające się w uroczystość św. Stanisława, czyli 8 maja. Rok później diakoni przyjmują święcenia kapłańskie.

Klerycy archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej studiują razem w Krakowie. Razem też uczestniczą w obrzędach obłóczyn (ubrania sutanny) oraz przyjęcia urzędu lektora i akolity. Dopiero do święceń diakonatu i prezbiteratu przystępują w katedrach diecezji, z których pochodzą i w których będę pełnić posługę pasterską, to jest w Krakowie i w Bielsku-Białej.

Posługę lektoratu przyjęło czterech alumnów diecezji bielsko-żywieckiej:

Jerzy Kajzar z Jaworzynki,
Bartłomiej Kijas z Rychwałdu,
Jakub Kuliński z Cięciny,
Sławomir Pietraszko ze Słotwiny.

Posługę akolitatu otrzymało 12 alumnów diecezji bielsko-żywieckiej:

Krzysztof Adamski z Kóz,
Kamil Białożyt z Kamesznicy,
Tomasz Chamera z Międzybrodzia Żywieckiego,
Kamil Jurek z Żywca,
Wojciech Grzegorzek z Pietrzykowic,
Michał Marek ze Szczyrku,
Filip Magiera z Rzyk,
Wojciech Lach z Głębowic,
Tomasz Mikociak z Żywca,
Michał Styła z Rzyk,
Tymoteusz Szydło z Przecieszyna,
Mateusz Tomaszek ze Świnnej.

 

« 1 »