Razem postanowili działać samorządowcy, przedsiębiorcy, parafie, strażacy, koła gospodyń i pasjonaci wielu dziedzin życia z lokalnych organizacji ośmiu gmin powiatu bielskiego. Dzięki temu od 2008 do 2014 r. ich dobre pomysły otrzymały zastrzyk 15 mln zł z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Odnowione zabytkowe kościoły, pałace, ocalone stare dokumenty i – niby – tak prozaiczne sprawy jak nowe parkingi i chodniki, zakupy nowoczesnych maszyn rolniczych i urządzeń dla małych przedsiębiorstw. I jeszcze: siłownie na powietrzu, ścianki wspinaczkowe, lokalne festyny, przedsięwzięcia sportowe i kulturalne. To tylko część spośród 172 pomysłów, które udało się zrealizować przez minione siedem lat dzięki Lokalnej Grupie Działania Ziemia Bielska w ośmiu gminach powiatu: Bestwinie, Czechowicach-Dziedzicach (sołectwa: Bronów, Zabrzeg, Ligota), Jasienicy, Jaworzu, Kozach, Porąbce, Wilamowicach i Wilkowicach. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy samorządów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.
W całej Unii Europejskiej działa ponad 2 tys. podobnych organizacji, w Polsce – 330. Wszystkie w ramach „LEADER-a”, jednej z unijnych inicjatyw Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. LGD Ziemia Bielska kończy właśnie pierwszą edycję swojego udziału w programie. Podczas gali w bielskim Teatrze Polskim spotkali się ci, którzy skorzystali z pieniędzy dostępnych dzięki opracowanej przez stowarzyszenie Lokalnej Strategii Działania. Marian Trela, prezes LGD, wręczył statuetki wyróżniającym się wnioskodawcom. Był wśród nich ks. Eugeniusz Nycz z Porąbki. To jego parafia jako pierwsza zgłosiła w biurze LGD projekt: „Zachowanie kultury chrześcijańskiej poprzez przebudowę dachu zabytkowego kościoła Narodzenia NMP w Porąbce”. Najszybciej zrealizowanym projektem był pomysł Jana Bathelta z Jaworza na zakup specjalistycznych maszyn rolniczych; wyróżniono też Wiesława Gadochę, który przez doposażenie zakładu blacharsko-lakierniczego stworzył nowe miejsca pracy. Statuetkę otrzymała także Ochotnicza Straż Pożarna Międzyrzecze Górne, która zgłosiła najwięcej projektów. Najaktywniejszym ośrodkiem kultury okazał się GOK z Jasienicy.
– Jako stowarzyszenie wspieramy inicjatywy mieszkańców, którzy działają na rzecz rozwoju naszych małych miejscowości i wsi – mówił Marian Trela. – Cieszę się, że mamy wsparcie starosty Andrzeja Płonki i samorządów, które chcą działać wspólnie. Wkrótce LGD rozpocznie opracowywanie nowej Lokalnej Strategii Działania. Warto śledzić jego stronę: www.ziemiabielska.pl, na której znajdą się informacje o otwartych spotkaniach.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się