Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jan Bosko żyje

Tylko założyciel salezjanów płynnie potrafił przejść od modlitwy do kopania piłki. W roku jego dwusetnych urodzin idea łączenia modlitwy, sportu, nauki i pracy ma się wciąż jak najlepiej.

Mocnym akcentem salezjańskim kończy się styczeń na Podbeskidziu. W Oświęcimiu w minionym tygodniu obchodzono stulecie najstarszego w Polsce oratorium przy parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Z tej okazji w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się koncert orkiestry dętej przy szkole salezjańskiej, zaś wykład przedstawiający historię placówki uwieńczyła ceremonia wręczenia Mirów Oratorium. Mianem tym określa się placówkę, która jest miejscem nauki, zabawy, modlitwy i pracy młodzieży. Pierwsze oratorium św. Jan Bosko założył w Turynie. Miało ono łączyć funkcje domu, szkoły, kościoła i boiska.

Sobota - ostatni dzień stycznia - jest okazją do liturgicznych obchodów ku czci św. Jana Bosko. W Oświęcimiu mają one rangę uroczystości. To efekt ogłoszenia świętego patronem miasta. Uchwałę w tej sprawie podjęli miejscowi rajcy, a następnie zwrócili się do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie patronatu przez władze kościelne. Podobnym przywilejem cieszą się także Czechowice-Dziedzice (św. Andrzej Bobola), Kęty (św. Jan Kanty) i Wilamowice (św. Józef Bilczewski). W niedzielę 1. lutego oświęcimski kościół Matki Bożej Wspomożenia Wiernych będzie miejscem zewnętrznych obchodów odpustowych ku czci św. Jana Bosko. Uroczystej sumie o 11.30 przewodniczyć będzie bp Piotr Greger.

W tym samym czasie w Bielsku-Białej - pod patronatem Gościa Niedzielnego - odbędą się finałowe rozgrywki siódmej edycji Bosko Cup: ministranckiej ligi piłki nożnej. Mecze odbywać się będą w hali sportowej Zespołu Szkół im. Armii Krajowej na Osiedlu Beskidzkim (ul. Sternicza 4). Rozgrywki zainauguruje w sobotę 31 stycznia o 10.30 uroczysta gala. Mecze potrwają do 16.15. W niedzielę o 14.00 rozpoczną się spotkania półfinałowe. Dwie godziny później zakończy się mecz finałowy. Turniej zakończy gala wręczenia nagród.
Bosko Cup - ministrancki turniej piłkarski - organizowany pod kierunkiem ks. Marcina Pompera, ma już sześcioletnią historię. Jego triumfatorami byli ministranci-piłkarze z Brennej oraz parafii Żywiecczyzny: Trzebini, Ciśca, Soli, Rychwałdu i Rajczy. Królem strzelców w dotychczasowym rankingu pozostaje Mikołaj Franusik z Rajczy, który ma na swoim koncie 34 gole.

Wydarzenia w Oświęcimiu i w Bielsku-Białej wpisują się w obchody przypadającego w tym roku dwustulecia urodzin św. Jana Bosko, założyciela rodziny salezjańskiej, który niezmiennie pozostaje wzorem dla duszpasterstwa dzieci i młodzieży.
 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy