Nowy numer 15/2024 Archiwum

Brzeszcze: jest szansa dla kopalni

Taki komunikat grupa TAURON Polska Energia opublikowała wieczorem 16 stycznia.

To odpowiedź na ofertę sprzedaży aktywów czterech kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Taką ofertę SRK złożyła grupie TAURON.

Jak wynika z oficjalnego komunikatu, TAURON zastrzega, że ostateczna decyzja spółki ustalająca warunki ewentualnej transakcji będzie poprzedzona szczegółową analizą, w szczególności w zakresie ekonomicznym i technicznym.

W procesie ewentualnego nabycia całości lub części aktywów KWK Brzeszcze od SRK TAURON będzie poszukiwał inwestora finansowego lub infrastrukturalnego. Zasadnicza decyzja o nabyciu całości lub części aktywów KWK Brzeszcze uzależniona będzie od tego, czy możliwe okaże się w tej kopalni ekonomicznie efektywne wydobycie węgla.

Grupa TAURON jest drugim w Polsce producentem energii elektrycznej i zużywa rocznie w swoich elektrowniach i elektrociepłowniach prawie 10 mln ton węgla kamiennego. Do produkcji energii korzysta już z węgla wydobywanego z dwóch należących do niej kopalń: Sobieski w Jaworznie i Janina w Libiążu.

- Posiadamy kompetencje w zakresie zarządzania przedsiębiorstwami górniczymi. Grupa TAURON udowodniła już, że mariaż energetyki z górnictwem może przynieść korzyści obu stronom. W naszych strukturach znajdują się, skupione w TAURON Wydobycie, dwie kopalnie węgla kamiennego zatrudniające ponad 6 tys. osób, które dzięki restrukturyzacji i połączeniu z energetyką, z powodzeniem dostarczają węgiel kamienny dla elektrowni i elektrociepłowni w Grupie - mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Do tej pory z własnych źródeł TAURONA pochodzi ok. 40 proc. potrzebnych zasobów paliwowych, dlatego grupa zainteresowana jest wzrostem wydobycia w ramach Grupy i zakupem kolejnej kopalni.

- Wyraziliśmy wstępne zainteresowanie nabyciem całości lub części aktywów KWK Brzeszcze, ponieważ możliwe jest, iż kopalnia ta po głębokiej restrukturyzacji może przyczynić się do zwiększenia poziomu niezależności paliwowej Grupy TAURON - dodaje Dariusz Lubera.

Grupa TAURON posiada już kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu współpracy górniczo-energetycznej w ramach spółek. Dwie zagrożone kilkanaście lat temu likwidacją kopalnie dziś są sprawnie zarządzanymi i konkurencyjnymi zakładami.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy