Kiedy trzeba - wymaga i "nie ma zmiłuj". Ale i są sytuacje, kiedy i chłopaki, i dziewczyny z Katolickiego Ośrodku Wychowania i Terapii Młodzieży "Nadzieja" wiedzą, kto po ojcowsku, z autentyczną miłością - przytuli, pocieszy, zmotywuje.
Mało kto zna ich lepiej niż on. Bez wahania mówią o nim: "nasz autorytet". To Bogdan Krzak, 46-letni wolontariusz, który prowadzi z młodzieżą "Nadziei" zajęcia edukacyjne i terapeutyczne. Wielu młodych zna go także z koncertów, w tym ewangelizacyjnych, organizowanych w bielskich pubach, kiedy odważnie mówi o tym, jak odnalazł go Jezus i jak odmienił życie jego - chłopaka z patologicznej rodziny, kibola, który dotknął dna.
Chętnie opowiada, jak to jest być "pit bullem Jezusa" - bo pit bull to pies wyjątkowy: z zasadami, oddany, wierny, gotów na wiele ofiar i poświęceń, by bronić tego, co dla niego najważniejsze. Kiedy chwyci - nie wypuści. - Złapałem się Jezusa i nie mam zamiaru Go wypuścić - mówi Bogdan.
18 grudnia podczas śląskiej gali konkursu "Barwy Wolontariatu 2014", która odbyła się w auli Wydziału Teologii Uniwersytetu Śląskiego, Bogdan Krzak został laureatem, zajmując drugie miejsce.
W kategorii indywidualnej wolontariuszką roku została Anna Parzelska - psycholog, wolontariuszka w noclegowni dla bezdomnych, w ośrodku opiekuńczo-wychowawczym oraz na izbie wytrzeźwień w Sosnowcu.
Drugie miejsce przyznano wolontariuszowi z Bielska-Białej, a trzecie Honoracie Szatanik zaangażowanej w program wolontariatu pracowniczego Grupy Żywiec.
W tym roku pani Honorata zorganizowała w Rajczy "Wielką Spiżarnię Malucha”. Na warsztatach kulinarnych dzieci przygotowały ponad 560 słoików z przetworami na zimę: ogórki kiszone, paprykę marynowaną, kompoty z jabłek i śliwek. 28 września sprzedawały swoje powarsztatowe wyroby na Pikniku Rodzinnym. Dochód przeznaczyły na pomoc dla potrzebujących.
Do konkursu "Barwy Wolontariatu 2014" zgłoszono 42 kandydatury z całego województwa śląskiego. W gronie laureatów jest jeszcze jeden podbeskidzki akcent - grupa wolontariuszy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bestwinie, działająca przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym "Razem", jako jedyna grupa wolontariacka otrzymała wyróżnienie.