Pszczelarze z Podbeskidzia zawsze proszą św. Ambrożego o orędownictwo. Ostatnio ci z Bielska-Białej i okolicy modlili się o nie podczas poświęcenia swojego nowego sztandaru.
Bp Roman Pindel poświęcił nowy sztandar Miejskiego Koła Pszczelarzy w Bielsku-Białej. Uroczystość miała miejsce podczas Mszy św. w kościele NMP Królowej Polski, a bp. Pindlowi towarzyszyło kilkunastu kapłanów z proboszczem ks. Robertem Stachowiczem SDS na czele. W uroczystości uczestniczyli też przedstawiciele Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik” ze sztandarem.
Przed ołtarz oprócz sztandaru pszczelarze przynieśli pszczele produkty, kwiaty i owoce, a ich modlitwie towarzyszyła figura patrona - św. Ambrożego. Jak zaznaczył w homilii bp Pindel, obserwacja życia społeczności pszczół i obowiązującej w niej hierarchii, pomaga człowiekowi w odkrywaniu tego porządku, który dotyczy całego świata i mówi o panowaniu Jezusa Chrystusa nad wszystkim, co istnieje.
Nowy sztandar bielskich pszczelarzy
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Historia organizacji sięga 1957 r., kiedy pod przewodnictwem Józefa Rzegockiego połączyli się w jedną grupę pszczelarze działający wcześniej w odrębnych miastach: Bielsku i Białej. Dziś na czele koła skupiającego 80 pszczelarzy stoi prezes Zbigniew Łaskawski, a pod opieką członków pozostaje prawie 2 tysiące rodzin pszczelich.
- To dla naszej pszczelarskiej społeczności ważne wydarzenie, bo nowy sztandar przypomina o naszych związkach ze św. Ambrożym, który był biskupem, doktorem kościoła, jednak za sprawą legendy o pszczołach składających miód na jego ustach znany jest jako patron pszczelarzy - podkreśla Stanisław Kamiński, wiceprezes Beskidzkiego Związku Pszczelarzy „Bartnik”.
Delegaci pszczelarzy z naszej diecezji uczestniczyli też niedawno w uroczystości powitania pierwszych na terenie Polski relikwii św. Ambrożego. Sprowadzono je z Mediolanu do Żabiej Woli. Miejsce dla św. Ambrożego nie było przypadkowe: w sąsiedniej miejscowości, w Pszczelej Woli, mieści się jedynie w Polsce technikum kształcące pszczelarzy. W kościele witał relikwie abp lubelski Stanisław Budzik, a w procesji pszczelarzy z całego kraju nie zabrakło delegatów z naszego terenu, m.in. ze Skoczowa, Dankowic, Starej Wsi, Bestwiny, Janowic, Porąbki. Stanisław Kamiński wraz z Józefem Wendą reprezentował Beskidzki Związek Pszczelarski „Bartnik”, a wspólnie z Janem Bieszczadem z Dankowic uczestniczył w powitaniu relikwii.
Za zgodą władz kościelnych oraz Polskiego Związku Pszczelarzy i technikum można będzie sprowadzić relikwie na nabożeństwa dla pszczelarzy. - Ta pielgrzymka relikwii św. Ambrożego po Polsce rozpocznie się za kilka miesięcy, a patron pszczelarzy trafi przede wszystkim do tych parafii, w których są aktywni pszczelarze. Z pewnością zagości i u nas - dodaje Stanisław Kamiński.