110 lat kończy żywiecki ogólniak - szkoła dwóch biskupów i dwóch męczenników komunizmu.
37 lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach zginęli Stanisław Pyjas i Stanisław Pietraszko. Pierwszy został śmiertelnie pobity w Krakowie, gdzie studiował polonistykę i filozofię. Pochowano go na cmentarzu w rodzinnych Gilowicach. S. Pietraszko był kolegą S. Pyjasa. Pochodził z Radziechów, studiował fizykę. Był jednym z ostatnich, którzy widzieli S. Pyjasa przed śmiercią. Zginął kilka miesięcy później. Jego ciało znaleziono w Zalewie Solińskim.
O ofiarach komunizmu pamiętają ich rodacy. Wspomniano ich także 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, podczas obchodów 110. rocznicy działalności oświatowej Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Uroczystości zainaugurowała Msza św. w żywieckiej konkatedrze. Modlitwie przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy, absolwent liceum, podobnie, jak emerytowany bp Tadeusz Pieronek. Spotkanie społeczności szkolnej uwieńczyła akademia, która była okazją nie tylko do wspomnień, ale również do odznaczenia zasłużonych pracowników szkoły.
10 lat temu, na 100-lecie liceum, okolicznościowy list gratulacyjny przesłał św. Jan Paweł II. Dokument przechowuje się do dziś jako jedną z najcenniejszych pamiątek. Jest on zarazem świadectwem owocnego oparcia procesu edukacyjnego szkoły na wartościach chrześcijańskich, o czym wspominali także uczestnicy uroczystości.
Żywieckie liceum rozpoczęło działalność w 1904 roku, w wynajętym budynku. Po 7 latach szkoła doczekała się już własnej siedziby. Zgodę na założenie placówki wydał sam cesarz Franciszek Józef I. W sprawie powołania do życia szkoły stosowne rozporządzenie wydała Rada Gminy. Czytamy w nim między innymi: „Gmina dostarczy trwale i bezpłatnie wszystkich kiedykolwiek zapotrzebować się mogących dla szkoły realnej lokalności, a przede wszystkim wystawić nowy budynek szkolny wg planów zatwierdzić się mających przez c.k. Ministerstwo Wyznań i Oświecenia i oddać ten budynek warz z gruntem budowlanym c.k. Skarbowi Państwa w stanie wolnym od ciężarów najpóźniej w przeciągu trzech lat od aktywowania pierwszej klasy tj. z dniem 31.08.1907 roku trwale do użytku na wspomniany cel. Wystawić się mający dla pomieszczenia szkoły realnej budynek będzie oprócz 11 sal szkolnych zawierać salę na egzorty z nyżą na ołtarz, 3 sale rysunkowe z potrzebnymi gabinetami, 1 salę do modelowania, 1 salę wykładową dla fizyki z fizykalnym gabinetem i z 1 laboratorium, 1 salę wykładową dla chemii i po jednym laboratorium dla nauczycieli i dla uczniów, 1 gabinet historii naturalnej z laboratorium, 1 gabinet geograficzny, bibliotekę nauczycielską, bibliotekę dla uczniów, salę wykładową dla nauki religii, kancelarię dyrekcyjną z przedpokojem, salę konferencyjną, salę gimnastyczną w odpowiednich rozmiarach (20m x 10m) z pokojem dla nauczyciela i szatnię dla uczniów, mieszkanie dla dyrektora i tercyana, wreszcie potrzebne piwnice i strychy. Na urządzenie przy tym boiska do zabaw dla uczniów i ogrodu botanicznego dostarczy gmina plac odpowiedni (...).”.