Po długotrwałych przerwach i sporym opóźnieniu już wiadomo, jak wyglądają składy rad miejskich i gminnych, a także powiatowych na naszym terenie. Są w nich liczne nowe twarze.
Bielsko-Biała jest miastem grodzkim, więc wybierane tu grono radnych to zarazem radni miejscy i powiatowi. Tu sukces odnieśli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy w porównaniu z poprzednią kadencją podwoili liczebność swojego klubu i zdobyli aż 10 mandatów w nowej radzie.
Zasiądzie w niej również 8 radnych Platformy Obywatelskiej, 5 radnych KWW Jacka Krywulta oraz 2 radnych KWW Niezależni.BB.
Dużą niespodzianką jest z jednej strony tak znaczne powiększenie klubu PiS, a z drugiej zmniejszenie liczby przedstawicieli klubu urzędującego prezydenta Jacka Krywulta, których wcześniej było jedenastu, a teraz jest pięciu. W nowej radzie nie będzie m.in. jej dotychczasowego przewodniczącego Ryszarda Batyckiego.
Jednym z radnych PiS w Bielsku-Białej został ubiegający się także o fotel prezydenta w tych wyborach Przemysław Drabek. Podczas konferencji prasowej podsumowującej wynik wyborczy podkreślał: - Z wielką nadzieją wchodzimy w kolejny okres czterech lat pracy w samorządzie. Chcemy zrealizować wiele projektów i to będzie nasz najważniejszy cel: dotrzymać złożonych wcześniej zobowiązań.
- Jeżeli chodzi o drugą turę wyborów, to w Bielsku-Białej na razie nie przewidujemy naszego zaangażowania czy poparcia któregoś z kandydatów. Nikt nie zwracał się do nas w tej sprawie, więc raczej nie będziemy udzielali jakiegoś poparcia czy wskazania, a wybór zostawiamy mieszkańcom. Oczywiście będziemy mocniej angażować się w drugiej turze w ca
Posłowie i nowi radni PiS w Bielsku-Białej podczas konferencji prasowej
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
łym regionie tam, gdzie o urząd wójta czy burmistrza będą się ubiegać kandydaci PiS lub popierani przez nas. Tak będzie m.in. w Skoczowie, Radziechowach-Wieprzu, Cieszynie, Ślemieniu, Jeleśni - mówi poseł Stanisław Szwed.
Duże zmiany dokonały się w składzie i strukturze nowej Rady Powiatu Bielskiego. Tu najlepszy wynik wyborczy osiągnął KWW Bezpartyjni - Rodzina Prawo Wspólnota, który w nowej radzie będzie miał 9 radnych. Po 6 mandatów zdobyli radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego. W składzie nowej rady znajdzie się też 4 radnych Platformy Obywatelskiej i 2 z KWW Nowa Inicjatywa.
Tradycyjnie klub RPW będzie najliczniejszym w nowej radzie, ale zabraknie w nim m.in. doświadczonego radnego - i dotychczasowego przewodniczącego - Romana Migdała. Nie będzie też żadnego przedstawiciela SLD (w poprzedniej radzie SLD miał 2 mandaty).
W 27-osobowej Radzie Powiatu Bielskiego łącznie zasiądzie aż 17 nowych radnych.
W Radzie Powiatu Żywieckiego największy klub utworzą radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zdobyli aż 12 mandatów. Drugim pod względem liczebności będzie klub radnych Wspólnoty Samorządowej, liczący 7 osób. Czterech radnych wprowadziło do rady Porozumienie Samorządowe, trzech - Platforma Obywatelska, a jednego - Wspólnota Obywatelska Żywiecczyzny.
W gronie nowych radnych Rady Powiatu Cieszyńskiego, podobnie jak w Bielsku-Białej, klub PiS podwoił swoją liczebność i z 6 radnych w poprzedniej kadencji powiększył się do 12 osób. Dotychczasową siłę zachował klub PO, który w nowej radzie będzie miał tak jak do tej pory 9 przedstawicieli. KWW Cieszyński Ruch Samorządowy zdobył 3 mandaty, tak samo 3 radnych ma obecnie Lewica Ziemi Cieszyńskiej. Dwa mandaty uzyskała Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa CIS, które w poprzedniej kadencji miała 5 radnych.
W cieszyńskiej radzie, tak jak w powiecie żywieckim, nie będzie przedstawicieli PSL, natomiast będzie to jedyne w naszym regionie powiatowe gremium, do którego swoich przedstawicieli wprowadziło ugrupowanie lewicowe.