Kiedy ponad dwustu uczestników konferencji słucha prelekcji w absolutnej ciszy i zasypuje wykładowców gradem pytań, temat musi być niebagatelny...
Niektóre zmiany widać w okresie dojrzewania, kiedy rodzicom wydaje się, że dziecko staje się nadpobudliwe, kłamie, oszukuje. Tymczasem zmiany te wywołują deficyty związane z FAS. - Czasem zmiany nie są jednak widoczne od razu po urodzeniu. Mogą być zauważalne dopiero około 10. roku życia i później, dlatego mówimy o FAS jako ukrytej niepełnosprawności - podkreślała dr Klecka.
Dr Jadczak-Szumiło mówiła o programach stymulacji dziecka z FAS. Obie ekspertki podkreślały bowiem, że nigdy nie jest za późno na pomoc dzieciom z FAS, choć najlepsze rezultaty przynosi terapia od pierwszych godzin po porodzie.
FAStryga
Nowoczesna metody są w stanie bardzo konkretnie zdiagnozować FAS, by nie tłumaczyć nim każdego "złego zachowania" dziecka.
Szczegółowe informacje o FAS i możliwościach rehabilitacji dzieci można uzyskać w Fundacji "FASTYRYGA", prowadzonej w Lędzinach przez dr Małgorzatę Klecką.
Spotkanie zakończyło wystąpienie ks. Józefa Walusiaka specjalisty terapii uzależnień, który dzielił się swoim doświadczeniem na temat współczesnych uzależnień - zagrożeń dla rodziny.
- Konferencję zorganizowaliśmy w ramach projektu "Naszym celem - trzeźwa rodzina", który jest współfinansowany z budżetu województwa śląskiego - mówi Grażyna Gębala, prezes Stowarzyszenia Wspierania Rodziny. - Chcemy wszechstronnie pomagać rodzinie i jej poszczególnym członkom poprzez organizację różnorakich zajęć i warsztatów. Mamy pracownię komputerową, krawiecką, kulinarną, artystyczną. Na indywidualne spotkanie zapraszają u nas przy Bystrzańskiej 55 c psycholog. prawnik . doradca zawodowy.