Korowód z relikwiami świętych czczonych w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej przejdzie ulicami Bielska-Białej w sobotę 25 października. Początek spotkania - o 15.30 w kościele Trójcy Przenajświętszej.
Osiem lat temu w podtarnowskiej Zabawie odebrali relikwie swojej patronki - bł. Karoliny Kózkówny. Zaraz potem zrodził się pomysł, by przygotować tę szczególną modlitwę. Po raz ósmy, w ostatnią sobotę października, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej zaprasza na Korowód Świętych!
Co roku tego dnia przedstawiciele parafii, grup apostolskich i zgromadzeń zakonnych z całej diecezji (a także diecezji sąsiednich) przyjeżdżają do Bielska-Białej wraz z czczonymi w swoich wspólnotach relikwiarzami świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego. Wszyscy przygotowują i zakładają także stroje charakterystyczne dla postaci, których relikwie przywożą.
Podczas pierwszego nabożeństwa w 2007 roku, młodzi przywieźli ze sobą16 relikwiarzy. Przed rokiem 25 delegacji zaprezentowało ich już 65!
Judyta Drzewiecka prezes zarządu bielsko-żywieckiego KSM-u opowiada o patronce stowarzyszenia, bł. Karolinie Kózkównie. Przed Judytą - relikwiarz błogosławionej
Urszula Rogólska /Foto Gość
Początek tego niezwykłego spotkania - o 15.30 w bielskim kościele Trójcy Przenajświętszej. Przedstawiciele parafii i wspólnot z całej diecezji, którzy przyjadą na korowód z relikwiami, o tej porze powinni zgłosić się do salek przy parafii. Przez godzinę będzie trwała rejestracja.
Od 16.30 do 17.30 w kościele młodzi zaprezentują sylwetki swoich świętych, odmówią Różaniec przy relikwiarzach. O 18.00 z kościoła do katedry św. Mikołaja wyruszy procesja. Relikwie zostaną ustawione na ołtarzu w katedrze. Tu o 18.30 będzie celebrowana Msza św. Zakończenie nabożeństwa - około 19.30.
Jak podkreślali organizatorzy podczas konferencji prasowej, spotkanie ma przede wszystkim promować świętość, wzmocnić przekaz uroczystości Wszystkich Świętych, który nieraz niesłusznie sprowadza się do "Święta Zmarłych". - Chcemy, by ten dzień był także pewnego rodzaju alternatywą dla Haloween. Jednakże nie w sensie zaproszenia na alternatywną zabawę, bo nie o zabawę chodzi, ale do wspólnej modlitwy ze świętymi - ludźmi z krwi i kości, którzy są ikonami świata za którym tęsknimy, którego wyczekujemy - mówi ks. Piotr Bączek.
- To nabożeństwo, podczas którego święci - mistrzowie wiary, zanoszą nasze modlitwy do Boga - dodaje Kamil Duc, delegat Krajowej Rady KSM.
Dominika Konior, rzecznik prasowy KSM przypomniała, że wielu świętych mocno przenika codzienność bielsko-żywieckich miejscowości. Z Oświęcimiem są związani święci: Maksymilian, Edyta Stein - Teresa Benedykta od Krzyża, Jan Bosko, bł. Małgorzata Szewczyk; ze Skoczowem - św. Jan Sarkander; z Cieszynem - św. Melchior Grodziecki; z Kętami - św. Jan Kanty i bł. Celina Borzęcka; z Wilamowicami - św. Józef Bilczewski, a z wieloma parafiami - św. Jan Paweł II.
Tegoroczny temat korowodu brzmi: "Święci - ikony Bożego świata". Inspiracją dla tego pomysłu stała się wszechobecna kultura obrazkowa - niezliczone ilości piktogramów, ikonek, znaków, które zawsze do czegoś odwołują człowieka. - Ale pamiętajmy też o religijnym znaczeniu ikony, czyli wizerunku namalowanego na drewnie - mówi ks. Bączek. - Człowiek modlący się przed ikoną w jakiś mistyczny sposób uczestniczy w rzeczywistości, którą ta ikona przedstawia.
Relację z zeszłorocznego Korowodu Świętych i galerię zdjęć można znaleźć TUTAJ (kliknij).