Słowa św. Jana Pawła II z dnia inauguracji jego pontyfikatu w 1978 roku: "Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi", towarzyszą 30. Tygodniowi Kultury Chrześcijańskiej w Bielsku-Białej.
Członkowie bielskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", a także władze Bielska-Białej z prezydentem Jackiem Krywultem i sponsorzy 30. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej razem uczestniczyli w inaugurującej go Mszy św. w katedrze św. Mikołaja.
Eucharystii przewodniczył bp Roman Pindel. Nie zabrakło ks. prałata Zbigniewa Powady, kapelana KIK-u, i kapłanów dekanatu Bielsko-Biała Centrum.
Podczas liturgii śpiewał jeden z gości TKCh - chór Albatesso z Dębowca.
Tygodniowi, który oficjalnie zaczął się 12 października, w Dniu Papieskim, towarzyszą słowa z pierwszej homilii Jana Pawła II. To jej fragmenty przywołał biskup Roman Pindel w homilii..
Ksiądz biskup zachęcał do refleksji, dlaczego akurat te słowa stały się wyróżnikiem całego pontyfikatu Jana Pawła II i są najczęściej przywoływanymi. Podkreślał, że nie mogą być one rozumiane jedynie w kontekście ówczesnej sytuacji politycznej, także tej w Polsce: - W tych słowach zawarte jest coś więcej niż program jakiejś pozbawionej przemocy rewolucji społecznej i politycznej. Zdaje się tylko, że jest to wezwanie do funkcjonariuszy, przywódców politycznych, polegające na apelu, by znieśli granice, otworzyli rynki: "nie zamykajcie się w jednym systemie gospodarczym". Nie o to idzie! To wezwanie jest o wiele głębsze, bo ono dotyka każdego bez wyjątku człowieka.
Nawiązując do papieskich słów: "Dzisiaj często człowiek nie wie, co kryje się w jego wnętrzu, w głębokości jego duszy i serca. Tak często niepewny sensu życia na tej ziemi i ogarnięty zwątpieniem, które zamienia się w rozpacz. Pozwólcie więc, proszę was, błagam was z pokorą i zaufaniem! Pozwólcie Chrystusowi mówić do człowieka! On jeden ma słowa życia, tak, życia wiecznego", mówił, że to nie dobrobyt materialny, brak wojen stanowi o pokoju w sercu człowieka. Podał przykład krajów skandynawskich, gdzie mimo bezpiecznej sytuacji ekonomicznej odnotowuje się największy odsetek samobójstw. - Co sprawia, że człowiek boi się żyć...? - pytał.
Ksiądz biskup zwrócił uwagę, że papieskie słowa są skierowane do każdego, kto odczuwa lęk - jakikolwiek - przed powierzeniem swojego życia Chrystusowi. Tylko On uwalnia serce człowieka: - Tak naprawdę chodzi w tym wołaniu papieża, by otworzyć na oścież drzwi panowaniu Chrystusa, Jego władzy, ale także Jego zbawieniu. Bo to On ma wiedzę, umiejętność powiedzieć: to jest dla ciebie złe, to cię ogranicza, oddala od Boga, utrudnia zbawienie.
Na zakończenie Eucharystii, dziękując członkom KIK-u za 30 lat trudu w przygotowywaniu Tygodni Kultury Chrześcijańskiej, bp Roman Pindel dodał, że są ludzie, dla których drogą do Jezusa jest kultura i sztuka. Dzięki nim odkrywają, kim jest Jezus Chrystus.
A wśród najbliższych propozycji tygodnia:
W poniedziałek, 13 października o 16.00 na Małej Scenie Teatru Polskiego - spektakl "Mały Książę" wg opowiadania Antoine'a de Saint-Exupéry w wykonaniu Grupy Teatralnej MEMENTO z parafii św. Jana Chrzciciela pod opieką ks. Stanisława Joneczko.
O 19.00 w katedrze św. Mikołaja - koncert Józefa Skrzeka poświęcony św. Janowi Pawłowi II: "Zbliż się do mego serca".
We wtorek, 14 października o 16.30 w "Augustanie" przy placu Marcina Lutra 3 - wernisaż wystawy ks. Karola Macury (Kościół ewangelicko-augsburski): "Kolor i znak w służbie Słowa".
O 17.30 w Książnicy Beskidzkiej - spotkanie autorskie z ks. Janem Piszczanem i prezentacja książki: "Mądrość biblijna".
Natomiast o 19.00 w katedrze św. Mikołaja, organowy koncert jubileuszowy Jerzego Kukli i instrumentalistów Orkiestry Symfonicznej Zespołu Szkół Muzycznych I i II st. w Bielsku-Białej pod dyrekcją Andrzeja Kucybały.
Cały program 30. Tygodnia z Ewangelią można znaleźć TUTAJ.