Uzależnienia? Zapora 100 czeka

Osobom uzależnionym od narkotyków, dopalaczy, a także od internetu, komputera, hazardu, pracy, seksu, zakupów, objadania się - pomagają specjaliści z bielskiego Punktu Konsultacyjnego ds. Uzależnień "Nadzieja".

Fundacja Zapobiegania i Resocjalizacji Uzależnień "Nadzieja", prowadząca Katolicki Ośrodek Wychowania i Terapii Młodzieży przy ul. Barkowskiej 167c w Bielsku-Białej, razem ze Stowarzyszeniem Dobrych Inicjatyw św. Józefa od 1 października uruchomiła Punkt Konsultacyjny do spraw Uzależnień "Nadzieja".

Punkt mieści się w Bielsku-Białej-Wapienicy - w budynku hostelu "Klimczokówka" przy ul. Zapora 100. Można tu dojechać samochodem lub autobusem miejskim nr 16 (kierunek Wapienica-Zapora).

- Ten punkt był naszym marzeniem od lat - mówi Adam Kasprzyk, dyrektor ośrodka "Nadzieja" w Bielsku-Białej. - Chcemy pomóc osobom uzależnionym i eksperymentującym z narkotykami i różnymi środkami psychoaktywnymi, ich najbliższym, a także wszystkim, którzy mają problemy z jakimikolwiek innymi uzależnieniami tzw. behawioralnymi: od internetu, komputera, hazardu, pracy, seksu, zakupów, objadania się. Prawie 25 lat doświadczenia w tej dziedzinie i praca w gronie specjalistów-praktyków pozwoliły nam wypracować sprawdzone metody wsparcia.

- Do końca roku chcemy już punkt rozkręcić na dobre - mówi Adam Kasprzyk. - Na konsultacje indywidualne i spotkania terapeutyczne zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Chcemy tam też zaproponować pomoc dla ich rodzin. Z czasem powstaną motywacyjne grupy terapeutyczne. Konsultacje odbywają się w poniedziałki, środy i piątki. We wtorki proponujemy dyżur prawnika, a w czwartki - pracownika socjalnego (szczegóły poniżej - UR)

- W ramach punktu prowadzimy także program wczesnej interwencji FreD, rekomendowany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii - mówi Grażyna Nalepa, prezes fundacji "Nadzieja". - Program skierowany jest do młodzieży w wieku od 14 do 21 lat, eksperymentującej lub problemowo używającej substancji psychoaktywnych. To krótki program dla osób, które mają za sobą pierwsze kontakty z narkotykami, zostały gdzieś przyłapane w stanie nietrzeźwym.

Program zamyka się w 10 godzinach zajęć - godzinie konsultacji, ośmiu godzinach zajęć grupowych motywujących do zmian i godzinie podsumowania.

- Osoby, dla których program okaże się wystarczającą motywacją do rezygnacji z używania narkotyków i wycofania się z eksperymentów, zdobędą przydatną wiedzę na ich temat. Ci, dla których będzie to problemem, będą kierowani do grup terapeutycznych albo konsultacji w naszym punkcie - dodaje Adam Kasprzyk.

"Nadzieja" planuje także w przyszłości w ramach punktu otworzyć miejsce terapii rodzinnej, bardzo trudno dostępnej, a niezwykle potrzebnej.

- Chcielibyśmy, żeby ten punkt służył całemu regionowi, województwom i gminom ościennym - wszystkim zainteresowanym. Możemy zaproponować pomoc, ludzie nie zostają bezradni - to bardzo ważne. Takiej pomocy udzielamy już od dawna, ale teraz przybiera ona zorganizowane formy instytucjonalne - podkreśla Adam Kasprzyk.

Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień "Nadzieja"

Bielsko-Biała Wapienica, hostel "Klimczokówka"

ul. Zapora 100

Konsultacje indywidualne:

poniedziałek - 15.00-19.00

środa - 14.00-18.00

piątek - 9.00-13.00

Tel. 725 030 122

Poradnictwo prawne: wtorek - 16.00-19.00

Poradnictwo socjalne: czwartek 16.00-19.00

Katolicki telefon zaufania "Nadziei": 33/ 812 26 67

Program FreD dla młodzieży - tel. 721 020 122, e-mail: fred.bielsko@gmail.com.

 

« 1 »