- To chyba ostatni dłuższy szlak wędrówek ks. Karola Wojtyły. Chyba wszystko już zostało opisane i oznaczone - mówił w Bystrej Krakowskiej Jerzy Rieger ze środowiska "Wujka".
- Ojciec Święty podarował też naszej parafii dwa kielichy - jeden z nich służy nam w dzisiejszej liturgii, drugi ustawiliśmy obok relikwiarza krwi św. Jana Pawła II, którą to relikwię otrzymaliśmy od kardynała Stanisława Dziwisza.
Znalazł odpoczynek w "schronisku Ojca niebieskiego"
W homilii ks. Tadeusz Borutka przypomniał, że parafia w Bystrej Krakowskiej od początku swojego istnienia splotła swoją historię z kultem Matki Bożej Różańcowej dzięki pierwszemu duszpasterzowi ks. Michałowi Kucharskiemu ze zgromadzenia oblatów. Mówiąc o wielkiej mocy modlitwy różańcowej, podkreślił, że św. Jan Paweł II wielokrotnie zachęcał do jej praktykowania.
- Św. Jan Paweł II kochał naszą beskidzką ziemię. Z nią był związany przez swoją rodzinę - szczególnie przez ojca, który urodził się w Lipniku, i brata, który pracował w miejskim szpitalu w Bielsku (...). A na cmentarzu w Białej znajduje się grób jego dziadków ze strony ojca. Wszystko wskazuje na to, że w tym grobowcu znajduje się także siostra Aleksandra Maria, która urodziła się 7 lipca 1916 roku w Białej i zmarła po zaledwie 14 godzinach życia.
Nawiązując do uroczystości poświęcenia, dodał: - Będziemy zawsze wychodzić na ten szlak z myślą, by szukać na nim śladów obecności samego Boga. Tu będziemy wspominać postać i nauczanie Jana Pawła. Życzę, by on, który znalazł już odpoczynek w "schronisku Ojca niebieskiego", spojrzał na każdą i każdego z was z miłością z niebiańskich hal i pobłogosławił waszej ziemskiej drodze. Byście nigdy nie zgubili szlaku prowadzącego do Boga.
Prezes Urszula Własiuk podkreśliła m.in., że otwarcie szlaku w Beskidzie Śląskim ma dla Fundacji Szlaki Papieskie tym większe znaczenie, że jak sama mówiła: - Z tych terenów, spod Baraniej Góry wywodzi się projekt logo naszej fundacji i stuły, która nosi ks. Misiniec. Zostały zaprojektowane przez Andrzeja Dziczkańca-Bośkoc z muzeum turystyki górskiej na Baraniej Górze.
Otwarciu szlaku towarzyszyła wystawa "A Święty był wśród nas", przygotowana przez Anetę Kreftę-Maciejowską.