Do tej pory tylko w bielskiej świątyni Najświętszego Serca Pana Jezusa wierni mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania niemal przez cały dzień. Od końca września liczba takich miejsc w diecezji wzrosła dziesięciokrotnie.
W Andrychowie, Cieszynie, Czechowicach-Dziedzicach, Kętach, Oświęcimiu, Skoczowie, Szczyrku, Ustroniu i Żywcu powstała instytucja „stałego konfesjonału”. Przez co najmniej trzy godziny w ciągu dnia, poza czasem nabożeństw, drzwi kościoła pozostają otwarte. A kiedy się je przekroczy, w środku można znaleźć konfesjonał z zapaloną lampką, oznaczającą obecność kapłana. Na plakatach przy wejściu do wyznaczonej świątyni, a także w okolicznych parafiach pojawią się wkrótce plakaty, informujące o godzinach otwarcia konfesjonału. Wzorem kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej, w którym praktyka całodziennej spowiedzi ma już kilkunastoletnią tradycję, w widocznym miejscu zostanie umieszczona lista kapłanów, pełniących dyżur w konfesjonale, z terminem ich obecności. Stały konfesjonał można będzie dzięki temu wykorzystać nie tylko jako miejsce sakramentalnego pojednania z Bogiem, ale również kierownictwa duchowego.
W inicjatywę zaangażowali się niemal wszyscy księża - także emerytowani duszpasterze - którzy mieszkają na terenie diecezji. Ustalili grafik dyżurów w konfesjonale, według którego każdy z nich będzie spowiadał w wyznaczonym miejscu raz w miesiącu. Porządek posługi ustalono w ten sposób, by nie kolidowała ona z obowiązkami w parafiach.
W związku z uruchomieniem na tak wielką skalę posługi sakramentalnej w konfesjonale z księżmi całej diecezji spotkał się biskup pomocniczy Piotr Greger. Podczas jesiennych dni skupienia kapłanów przypomniał liturgiczne i prawne aspekty posługi w konfesjonale. Zwrócił uwagę także na odpowiedni strój: kapłan sprawujący posługę pojednania powinien nie tylko zakładać fioletową stułę, ale również komżę lub albę. Zapowiedział też, że kapłani spowiadający w kościołach ze stałym konfesjonałem otrzymają od biskupa diecezjalnego przywilej uwolnienia od określonych przypadków ekskomuniki. Popadają w nią na przykład osoby dokonujące aborcji. W zwyczajnych warunkach rozgrzeszenie i uwolnienie od kar kościelnych z tego tytułu można było uzyskać w określonym czasie (np. misji parafialnych) lub przy spowiedzi u wyznaczonych kapłanów, przy spełnieniu pewnych dodatkowych warunków (np. spowiedzi generalnej).
Uruchomienie instytucji stałego konfesjonału nie nastąpiło równocześnie, ale stopniowo, w kolejnych wyznaczonych miejscach, na przełomie września i października. Oficjalnym „otwarciem” inicjatywy jest list bp. Romana Pindla, odczytany w kościołach Podbeskidzia w pierwszą niedzielę października. Ordynariusz bielsko-żywieckie pisze, że konfesjonał jest trzecią formą doświadczenia działania Bożego Miłosierdzia, które realizuje się także w pobożności i działaniu dobroczynnym. Zwrócił przy tym uwagę na dynamicznie rozwijający się kult Bożego Miłosierdzia, na fakt, iż lokalny Kościół od dwóch lat organizuje pieszą pielgrzymkę diecezjalną do Łagiewnik, co jest ewenementem w skali kraju i świata, oraz na mającą się rozpocząć za rok peregrynację obrazu „Jezu, ufam Tobie” i relikwii św. Faustyny w parafiach diecezji. Bp Pindel zauważył też spełniającą się w różnorodnych działaniach postawę miłosierdzia, której najświeższym przejawem jest ostatnia inicjatywa tworzenia szkolnych kół Caritas w placówkach oświatowych regionu. Ze słowa zachęty do korzystania z sakramentu pokuty w stałym konfesjonale płynie oczywisty wniosek, iż będzie on swego rodzaju trzecim filarem - właśnie obok modlitwy i dobroczynności - wypełniania testamentu św. Jana Pawła w zakresie budowania wyobraźni miłosierdzia.
Miejsca i terminy otwartych konfesjonałów:
Andrychów, kościół św. Macieja, (konfesjonał tuż przy wejściu do kościoła):
od poniedziałku do piątku godz. 8.30-10:00 oraz 15.00-16.30
w soboty godz. 8.30-10.00
Bielsko-Biała, kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (kaplica Najświętszego Sakramentu):
od poniedziałku do piątku godz. 9.00-12.00 oraz 14.00-17.00
Cieszyn, kościół św. Marii Magdaleny (kaplica Najświętszego Sakramentu):
od poniedziałku do piątku godz. 9.00-11.00 oraz 15.00-17.00
Czechowice-Dziedzice, kościół św. Andrzeja Boboli (jezuici):
od poniedziałku do piątku godz. 9.00-11.00 oraz 15.00-17.00; w soboty godz. 9.00-11.00
Kęty, kościół Sióstr Klarysek:
od poniedziałku do piątku godz. 9.30-11.00 oraz 15.00-16.30
Oświęcim, kościół NMP Wspomożenia Wiernych (salezjanie):
od poniedziałku do piątku godz. 9.00-11.00 oraz 15.00-17.00; w soboty godz. 9.00-11.00
Skoczów, kościół św. Piotra i św. Pawła:
od poniedziałku do piątku godz. 9.00-11.00 oraz 15.00-17.00
Ustroń, kościół św. Klemensa:
od poniedziałku do piątku godz. 9.00-11.00 oraz 15.00-17.00; w soboty godz. 9.00-11.00
Żywiec, konkatedra Narodzenia NMP:
od poniedziałku do piątku godz. 9.00-12.00 oraz 14.00-17.00