Słuchacze Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bielsku Białej oraz Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej rozpoczęli nowy rok szkolny.
Kiedy na Mszy św. jej uczestnicy niemal w komplecie tworzą kościelny chór, a jednocześnie akompaniują sobie przy organach, można być pewnym - to ludzie, którym zależy, by każda liturgia, każde nabożeństwo miały także godną oprawę muzyczną!
23 września, w dzień wspomnienia św. Ojca Pio, słuchacze Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bielsku Białej oraz Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej razem ze swoimi wykładowcami, nauczycielami i kolegami-absolwentami, uroczyście rozpoczęli swój kolejny rok nauki.
Najpierw spotkali się na Eucharystii, celebrowanej w kaplicy kurialnej pod przewodnictwem biskupa Piotra Gregera przez księży-wykładowców szkoły: ks. Sławomira Zawadę, ks. Roberta Samsela i ks. Krzysztofa Kurnika.
Kiedy ludzkie słowo zawodzi
Nawiązując do Ewangelii dnia i słów Jezusa: "Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je", ksiądz biskup poświęcił swoją homilię Słowu, podkreślając również, że inauguracja niemal zbiega się z rozpoczęciem Tygodnia z Ewangelią, który w tym roku odbędzie się pod hasłem "W sieci Słowa". Podkreślił także, że do roli Bożego Słowa w życiu człowieka nawiązuje też zawołanie biskupa Romana Pindla: "Verbum Vitae continentes" - "Trzymajcie się mocno Słowa Życia".
- Żyjemy w czasach, kiedy doświadczamy kryzysu ludzkiego słowa - tego, które jest pisane, które jest mówione, które wyrażane jest w obrazie i również tego słowa, którego wyrazem czasem jest śpiew. Wiele jest dziś słowa pustego, słowa, które człowiek wypowiada, nie licząc się z konsekwencjami - mówił ksiądz biskup, dodając, że mamy dziś do czynienia z "ogromnie niebezpiecznym procesem dewaluacji słowa, jego klęski". A za kryzysem słowa idzie o wiele większy dramat - dramat człowieka. - Bo to jego się okłamuje, jemu nie mówi się prawdy - mówił bp Greger.
Kiedy ludzkie słowo zawodzi, jest inne słowo, któremu można bezgranicznie zaufać. To Słowo Boże.
- Historia Zbawienia, która się rozpoczęła u progu ludzkości i zmierza ku powtórnemu przyjściu Chrystusa, to historia Bożego Słowa - mówił biskup. - Boże Słowo, które ma moc stwarzania, to także Słowo, w którym objawia się sam Bóg, które objawia prawdę o tym, czego Pan Bóg oczekuje.
Słowo na co dzień
Ksiądz biskup zaprosił młodych słuchaczy do osobistej refleksji: - A propos waszego roku szkolnego - jest to także rok formacji własnego wnętrza, kiedy spotykacie się ze Słowem, które jest Boże - również poza zajęciami. Jaką rolę odrywa Słowo w moim codziennym życiu? Na ile ono jest inspiracją do mojego działania?
Przypominając dwa ewangeliczne obrazy - przypowieść o siewcy i wspomniany fragment Ewangelii dnia, biskup Greger mówił o nowym wymiarze rodziny, jaki nakreślił Jezus - do Jego rodziny należą ci, którzy słuchają Słowa Bożego i wypełniają je. A wszystkim zadedykował słowa św. Piotra: "Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz Słowa życia wiecznego".
Inaugurację kontynuowano w auli Instytutu Teologicznego. Tu reprezentanci poszczególnych klas dali popisy swoich umiejętności - gry na organach, śpiewu solowego i chóralnego.
Spotkanie było także okazją do podziękowań ks. Sławomira Zawady, dyrektora DSO, dla dr Agaty Adamczyk za jej dziesięcioletni wkład pracy w działalność organizacyjną studium i oddaną pracę pedagogiczną ze słuchaczami.
Dyplomy odebrali słuchacze, którzy ukończyli Diecezjalne Studium Muzyki Kościelnej: Krzysztof Kolasa, Mateusz Mikołajczyk, Łukasz Mikołajek i Małgorzata Waliczek.
Z kolei sześciorgu nowym słuchaczom DSO i ośmiorgu DSMK bp Piotr Greger i Urszula Jasiecka-Bury, wicedyrektor szkoły, wręczyli indeksy szkoły.