Marchew i jabłka zamiast do Rosji, jadą na Żywiecczyznę.
W środę 24 września rusza akcja dystrybucji jabłek i marchwi w Żywcu. Przedsięwzięcie organizuje Fundacja Pomocy Dzieciom. Jej pracownicy, z pomocą żywieckiego MOPS-u, od początku września gromadzą informacje o rodzinach w potrzebie.
- Głównymi kryteriami branymi przez nas pod uwagę są: niepełnosprawność, wielodzietność i bezrobocie w rodzinie - wyjaśnia Renata Błecha, prezes fundacji. - Dotychczas dotarliśmy do około 250 rodzin, do kilku domów dziecka oraz domów pomocy społecznej - dodaje.
W sumie działania obejmą około tysiąca osób. Dostawcą owoców i warzyw będzie Spółdzielnia Producentów Warzyw i Owoców „SIELEC” ze Skalbmierza. Dzięki pierwszemu transportowi każda z rodzin otrzyma po 13 kilogramów jabłek i 10 kilogramów marchwi. Produkty będzie można odebrać w siedzibie fundacji w Żywcu przy ul. Witosa 3 w środę 24 września od 12.00 do 17.00, w czwartek od 8.00 do 16.00 oraz w piątek od 8.00 do 14.00.
Produkty przekazane w ramach akcji „Owoce - warzywa objęte embargiem” otrzymają także dzieci dowożone do ośrodków rehabilitacyjnych w Łodygowicach, Milówce i do prowadzonego przez fundację Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego. Nie będzie problemu z zabraniem ich do domu, bowiem produkty rozwiozą busy, odwożące najmłodszych po zajęciach do domów.
Żywiecka Fundacja Pomocy Dzieciom wciąż przyjmuje zgłoszenia rodzin chętnych do udziału w akcji „Owoce - warzywa objęte embargiem”. Wystarczy wypełnić ankietę i pomyślnie przejść proces weryfikacji. Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie fundacji (Żywiec, ul. Witosa 3), telefonicznie (nr 33 860 25 13) i na stronie internetowej www.fpd.ig.pl.
Oblicza się, że po wprowadzeniu przez Rosję embarga na polskie owoce i warzywa na rynku pozostaje milion ton produktów rolnych. W ostatniej dekadzie sierpnia ruszyła akcja z darmowym rozdawnictwem owoców i warzyw, którą koordynują banki żywności i organizacje niosące pomoc ubogim. Rolnicy otrzymają rekompensaty, zaś do rodzin i osób w potrzebie trafi co najmniej sto tysięcy ton żywności. Żywiecki bank marchwiowo-jabłkowy wpisuje się w tę ogólnopolską akcję.