Gmina Skoczów wyróżniła ks. prałata Alojzego Zubra Laurem Srebrnej Cieszynianki. Nagroda zostanie wręczona kapłanowi 11 listopada w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie.
W tym roku ks. prałat Alojzy Zuber przeszedł na emeryturę po 31 latach pracy w skoczowskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Wczoraj skoczowska rada gminy przegłosowała przyznanie wieloletniemu duszpasterzowi skoczowian Lauru Srebrnej Cieszynianki. Nagroda zostanie wręczona w Cieszynie podczas listopadowej, uroczystej sesji rad gmin ziemi cieszyńskiej.
Do skoczowskiej rady wpłynęły dwa wnioski o przyznanie lauru - jeden burmistrz Skoczowa Janiny Żagan, drugi - Stowarzyszenia Panorama Sztuki Chrześcijańskiej "Musica Sacra". Obydwa proponowały przyznanie wyróżnienia księdzu Zubrowi.
W uzasadnieniu kandydatury wnioskodawcy przypomnieli, że ksiądz prałat był inicjatorem i współorganizatorem zaproszenia i przygotowania wizyty ojca świętego Jana Pawła II 22 maja 1995 roku. To wyjątkowe wydarzenie upamiętnia co roku Międzynarodowy Ekumeniczny Festiwal Musica Sacra. Ksiądz Zuber jest jednym z członków-założycieli głównego organizatora festiwalu - Stowarzyszenia Musica Sacra - i od początku jego wiceprezesem.
Wymieniono również zasługi księdza dla organizacji corocznej diecezjalnej pielgrzymki ku czci Jana Sarkandra na skoczowską Kaplicówkę, troskę o Muzeum św. Jana Sarkandra, przeprowadzenie całkowitego odnowienia z zewnątrz kościoła parafialnego z XVIII wieku i trwającą renowację wnętrza, a także sprowadzenie na Kaplicówkę papieskiego Krzyża z lotniska na Muchowcu i budowę kaplicy Miłosierdzia Bożego w Wiślicy (z wykorzystaniem elementów papieskiego ołtarza z 1995 r.).
Laur Srebrnej Cieszynianki to prestiżowa nagroda ziemi cieszyńskiej, wręczana miłośnikom regionu, jego wybitnym mieszkańcom, społecznikom, osobom zaangażowanym w kulturę i sztukę. Każda z gmin powiatu cieszyńskiego: Brenna, Chybie, Cieszyn, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Jaworze, Skoczów, Strumień, Ustroń, Wisła, Zebrzydowice wybiera swojego laureata. Natomiast Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej - czyli wszyscy burmistrzowie i wójtowie oraz starosta cieszyński - wyłania laureata honorowej Złotej Cieszynianki. Swoją Srebrną Cieszyniankę przyznaje też powiat.
Laur nawiązuje do cieszynianki wiosennej - unikatowej rośliny - która kwitnie od marca do maja, a owocuje w maju i czerwcu. Na Pogórzu Cieszyńskim jest pod ścisłą ochroną. Stała się symbolem regionu.