Już po raz szósty na styku trzech granic w Jaworzynce-Trzycatku modlili się przedstawiciele trzech narodów: Polacy, Czesi i Słowacy. Wiernym przewodniczyli biskupi trzech graniczących ze sobą w tym miejscu diecezji.
Bp Tomáš Galis w homilii przypominał: - Na tej drodze Maryja jest naszą przewodniczką. Ona będzie nas ochraniać, prowadzić i prosić, aby nam Pan na naszych drogach błogosławił. Bo Maryja nie zatrzymuje nas przy sobie, ale prowadzi do Chrystusa. Wszyscy jesteśmy wezwani do naśladowania Maryi: abyśmy się nie bali kroczyć drogą, która nie jest nam znana. Jezus powiada: - Każdy, kto chce Mnie naśladować, niech się zaprze samego siebie, weźmie swój krzyż i idzie za Mną. (...) Miejmy odwagę i nie bójmy się. Od początku jesteśmy wybrani przez Boga do świętości, życia w wolności od grzechu. Te nasze wspólne i osobiste modlitwy przyczyniają się do umocnienia naszej wiary i do tego, by mógł być realizowany Boży plan zbawienia, plan łaski, którą Bóg obdarza każdego z nas ilekroć do Niego przychodzimy...
Bp Krótki, od lat duszpasterzujący jako misjonarz wśród Eskimosów, wspominał swoje dzieciństwo w Jaworzynce i panujący wówczas lęk, jaki budziła pilnie strzeżona granica. Przypominał, że oddzieleni nią ludzie, choć żyli niedaleko siebie, nie mogli nawet w drobnych codziennych sprawach nawiązywać kontaktu. Z radością przyjmował przemiany, jakie zachodziły w tym zakresie. - To jest Boży znak: i to, że tutaj jesteście, i że możecie iść na grzyby do Czech i na Słowację. To jest piękny dar! To jest niesamowite, że wszyscy rozumiecie, co ja mówię - a myślę, że tak właśnie jest. To tak, jak było w dniu Zesłania Ducha Świętego, że wszyscy rozumieli w swoim własnym języku. Czy to nie jest piękne? Obecność Ducha Świętego - On jest tutaj dzisiaj z nami - i jest naszą mocą! Niech Maryja kroczy z wami i umacnia wasze rodziny i niech będzie świadkiem pojednania w waszych domach - życzył zebranym bp Krótki.
W modlitwie brała udział także grupa młodych Polaków, Czechów i Słowaków, którzy wcześniej spotkali w Jaworzynce-Zapasiekach na warsztatach tanecznych zorganizowanych w ramach projektu "Arka Młodych". - Spotykamy się od kilku lat parę razy w roku. Tym razem warsztaty miały charakter taneczny. Tańczyliśmy tańce narodowe, integracyjne i biblijne. Te biblijne młodzież wykonała na Trójstyku przed rozpoczęciem Eucharystii. Czuwaliśmy razem przy figurze św. Michała Archanioła, a na polanę przynieśliśmy także relikwie św. Jana Pawła II i lampion z Iskrą Miłosierdzia - mówi s. Teresa Biłyk, felicjanka z Bielska-Białej, inicjatorka "Arki Młodych".
Młodzi przynieśli na Trójstyk także potężny baner, przypominający w trzech językach pamiętne słowa pierwszego przesłania papieża Jana Pawła II: "Nie lękajcie się!". Młodzież przygotowała ponadto dla uczestników polowej Eucharystii okolicznościowe pocztówki z wizerunkami św. Jana Pawła II.