Na stadionie LKS "Czaniec" odbyły się diecezjalno-powiatowo-gminne dożynki. - W Czańcu kiedyś rolnikiem był też pradziadek św. Jana Pawła - przypominał ks. prał. Stanisław Kozieł, duszpasterz rolników naszej diecezji.
Dożynkowemu dziękczynieniu za plony przewodniczył bp Roman Pindel
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
Jak wskazywał w homilii biskup Roman Pindel, choć bardzo stara dożynkowa tradycja jest podtrzymywana, dziś jest coraz trudniej odnieść podziękowanie za plony do Pana Boga, bo zmieniły się uwarunkowania rolniczej pracy. Zachęcał, by wdzięczność za to, co udało się zebrać rolnikom z pól, poszerzyć: pomyśleć o swoim stosunku do tego, co posiadamy.
- Być bogatym przed Bogiem to nie tyle dużo posiadać, co mądrze posiadać: z wdzięcznością wobec Boga, ze świadomością, że to wszystko, co mam, jest Boże - przestrzegał bp Pindel i apelował, by Bożymi darami umieć się dzielić z potrzebującymi. - Polska przeżywa ogromne przemiany społeczne i cywilizacyjne, i także te przemiany, w których dokonuje się coraz większe rozwarstwienie społeczne. Według badań socjologów dziś w Polsce wolnej jest procentowo więcej biedy niż przed 1989 rokiem. (…) Wielkie to pole do działania - dodawał bp Roman Pindel.
- Dziękujmy Bogu, zwłaszcza za te plony, które z takim trudem były zbierane w ostatnich dniach. Dziękujemy także za to, co uda się jeszcze w tym roku zebrać. Dziękujemy przede wszystkim za to, co uda się sprzedać w Polsce i za granicą. Dziękujmy za to, że zasadniczo nie ma głodu w Polsce - i za tych wszystkich, którzy wspomagają potrzebujących. Dziękujmy Bogu za to wszystko, co nam dał, co dzięki Jego łaskawości jest nam dostępne - apelował bp Pindel.
Za wspólnotę modlitwy dziękczynnej podziękował ks. prał. Stanisław Kozieł, diecezjalny duszpasterz rolników
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość
- Tu staliśmy się wspólnotą chleba - mówił ks. prał. Stanisław Kozieł, dziękując organizatorom i uczestnikom dożynkowej Eucharystii za modlitwę i przygotowanie tego dziękczynienia.
Jak zapowiedział, w przyszłym roku dożynkowa uroczystość odbędzie się w powiecie cieszyńskim: w Strumieniu.
Już po wspólnej modlitwie uczestnicy dożynek obejrzeli obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu regionalnego "Ziemia Rajczańska" oraz wystawę rolniczą i ekspozycję wieńców żniwnych, przygotowanych przez środowiska rolnicze na tradycyjny konkurs.