W Rycerce Górnej wspominano właśnie przypadającą 42. rocznicę bierzmowania, którego udzielał tu kard. Karol Wojtyła. W tym roku zawitał tu ponownie: jako patron szkoły.
Najpierw wraz z proboszczem ks. kan. Zdzisławem Grochalem modlili się w kościele parafialnym MB Nieustającej Pomocy pod przewodnictwem biskupa Romana Pindla, który poświęcił nowy sztandar szkolny z wizerunkiem patrona. Potem świętowali w szkole, która odtąd nosi imię Karola Wojtyły.
Bp Pindel poświęcił także ufundowaną z tej okazji przez mieszkańców pamiątkową tablicę w holu Zespołu Szkół w Rycerce Górnej. Jej odsłonięcia dokonali wspólnie: dyrektor ZS Irena Bogdał, Kazimierz Fujak - wójt gminy Rajcza i śląski kurator oświaty Stanisław Faber.
- Przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia dość długo, prawie dwa lata. Najpierw trwały dyskusje nad wyborem patrona dla naszej Szkoły Podstawowej. Zastanawiali się uczniowie i ich rodzice, nauczyciele. Zdecydowali - i wybrali Karola Wojtyłę, który tu, po naszych górach chodził jeszcze jako biskup - mówi dyrektor Irena Bogdał. - Uroczystość nadania imienia chcieliśmy jakoś połączyć z uczczeniem kanonizacji Jana Pawła II, a kiedy w kalendarzu biskupa wybrany został konkretny dzień, okazało się, że to akurat rocznica bierzmowania, które jeszcze sporo mieszkańców pamięta...
Z okazji nadania imienia powstała Księga Wspomnień, w której mieszkańcy i osoby związane z Rycerką Górną notują swoje relacje ze spotkań z Karolem Wojtyłą - księdzem, biskupem, kardynałem, a później papieżem Janem Pawłem II. Swoje wspomnienia na tych kartach zapisali mieszkańcy Rycerki Górnej, którzy zapamiętali spotkania w kościele, w domach i na górskich szlakach.
- Uczniowie poznawali postać patrona, przygotowywali prezentacje na jego temat. Z okazji dzisiejszej uroczystości mogą też obejrzeć specjalną wystawę, która przypomina wędrówki papieża, w tym jego wyprawy w Beskidy. Będziemy przypominać jego życie i słowa co roku podczas święta szkoły, jak również na łamach naszej szkolnej gazetki. Symbolem tych wszystkich wartości, które swoim życiem reprezentuje Jan Paweł II - Karol Wojtyła będzie podczas wszstkich ważnych wydarzeń szkolny sztandar - dodaje dyrektor Irena Bogdał.
Przy wejściu do szkoły gości i młodzież witały okazałe archiwalne fotografie z wizytacji kard. Karola Wojtyły w Rycerce Górnej. Przywołane zostały też jego słowa, skierowane wówczas do bierzmowańców: "Życzę, abyście w życiu swoim zawsze widzieli wielkie sprawy Boże. Żebyście zawsze w życiu kierowali się tym Bożym światłem. Żebyście nigdy nie pozwalali wyprowadzić się na manowce fałszywym prorokom, którzy nas odciągają od Pana Boga, od Chrystusa, od Kościoła...".
Podczas uroczystości przypomniana została historia szkolnictwa w Rycerce Górnej i czasy, kiedy w 1873 r. powstała tu szkoła ludowa. Jej losy, a także sylwetki kolejnych kierowników opisano też w okolicznościowym folderze, który wydany został z okazji nadania szkole imienia. Odczytanie uchwały Gminnej Rady, a także przekazanie sztandaru uczniom poprzedziło wzruszający moment ślubowania, które uczniowie SP im. Karola Wojtyły złożyli po raz pierwszy przed nowym sztandarem.
Świadkami tego uroczystego aktu byli liczni goście: księża dekanatu milowskiego, przedstawiciele władz samorządowych, licznych szkół i przedszkoli, lokalnych organizacji społecznych, m.in. OSP i Związku Podhalan, którzy przybyli do Rycerki ze swoimi sztandarami. Zgodnie życzyli uczniom, aby patron był dla nich zawsze wzorem i wspierał ich podczas życiowej drogi.
W Zespole Szkół w Rycerce Górnej uczy się obecnie 205 uczniów, w tym w szkole podstawowej 129 i 54 w gimnazjum, a do punktu przedszkolnego uczęszcza 22 dzieci. Działa tu dziecięcy zespół regionalny "Zbójnicok", założony przez Jadwigę Hutyrę, a obecnie kierowany przez Czesława Franusika.