Nowy numer 13/2024 Archiwum

Wzór mężczyzn z różańcem w ręku

Podraj ma nowego parafianina: św. Jan Paweł II jest tutaj obecny w znaku relikwii. Ich instalacja dokonała się podczas Mszy św., której przewodniczył emerytowany proboszcz sąsiedniej parafii MB Wspomożenia Wiernych ks. kan. Jerzy Jęczmionka we wtorek 27 maja.

- Inicjatorami i fundatorami dzieł związanych z uroczystością są panowie, tworzący męską Różę Żywego Różańca pod wezwaniem św. Jana Pawła II - wyjaśnia proboszcz ks. kan. Leszek Bogacz. Jeszcze w ubiegłym roku złożył na ręce jard. Stanisława Dziwisza pisemną prośbę o przekazanie relikwii dla tutejszego kościoła. Świątynia, choć niewielka, szczyci się już posiadaniem relikwii świętych Faustyny i Pio. Ale najcenniejszą pieczęcią świętości były również przywiezione z Krakowa relikwie patrona parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika. Relikwie papieskie dopełniają ten niewielki, ale przemodlony panteon świętych orędowników. Na pamiątkę wprowadzenia relikwii uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowe obrazki z modlitwą ku czci św. Jana Pawła II.

- Kiedy kard. Dziwisz dowiedział się, że inicjatorem sprowadzenia relikwii do naszej parafii jest męska Róża Różańcowa, przekazał nam jeszcze jeden upominek: biały różaniec z papieskim krzyżem i herbem - ks. proboszcz Leszek Bogacz z dumą pokazuje białe pudełeczko z różańcem i zapewnia, że odbędzie on peregrynację po domach członków męskiej róży, by każdy z nich wraz z bliskimi mógł się pomodlić, przesuwając w palcach paciorki tego wyjątkowego różańca. Znak ten będzie też przypominać, jak wielkim orędownikiem modlitwy różańcowej i jej żywym przykładem był św. Jan Paweł II.

Wzór mężczyzn z różańcem w ręku   Relikwiarz krwi św. Jana Pawła II. KS. JACEK M. PĘDZIWIATR Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czechowicach-Dziedzicach Podraju konsekrował bp Tadeusz Rakoczy. Dramatyczna historia jego budowy sięga roku 1971, kiedy to ks. Antoni Wamposzyc rozpoczął odprawianie Mszy św. w garażu domu mieszkalnego - o zezwoleniu na budowę kościoła w zakątku dość odległym od macierzystej świątyni parafialnej pod wezwaniem św. Katarzyny nie było mowy. Przewodniczący uroczystości wprowadzenia papieskich relikwii ks. Jerzy Jęczmionka w tamtym czasie, jako wikariusz parafii św. Katarzyny, przyjeżdżał do Podraja by odprawiać Mszę św. W 1979 roku bp katowicki Herbert Bednorz utworzył na Podraju „stację duszpasterską” i jako patrona przydzielił jej św. Stanisława, którego 900. rocznicę męczeństwa właśnie obchodzono. Trzy lata później otrzymano upragnioną zgodę na budowę świątyni, a w roku drugiej pielgrzymki do Ojczyzny bł. Jana Pawła II rozpoczęły się prace budowlane. Przebiegały błyskawicznie, skoro jeszcze przed Bożym Narodzeniem tego samego roku bp Herbert Bednorz zdążył poświęcić kościół. Pół roku później na Podraju powstała samodzielna parafia. Jej proboszczami byli księża: Stefan Gruszka oraz Emil Dyrda. Od roku 2000 wspólnocie przewodzi ks. proboszcz Leszek Bogacz. W 1994 roku powstał cmentarz parafialny, cztery lata później parafianie ufundowali dzwony.

Ostatnia dekada, to czas szczególnie intensywnych prac, które animuje ks. proboszcz Leszek Bogacz: zbudowano parking przy kościele, zmodernizowano wnętrze świątyni, przebudowano prezbiterium, zmieniono posadzkę, zainstalowano nowe organy. W ostatnim czasie w parafii zagościły relikwie św. Faustyny i św. Pio a także głównego patrona wspólnoty - św. Stanisława. Relikwiarz znajdują się w prezbiterium, u stóp wypełniającego znaczną jego część krzyża.

Wspólnota parafii św. Stanisława w Czechowicach-Dziedzicach Podraju jest jedną z mniejszych w diecezji bielsko-żywieckiej i liczy około 850 wiernych. Tym bardziej budzi podziw wzniesienie kościoła w tak malowniczym, choć pod względem budowlanym bardzo trudnym terenie. Świadectwem niezwykłej troski i ofiarności parafian jest zakres wykonanych w ostatnich latach prac, kunszt i smak, z jakim świątynia została przyozdobiona.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy