Jak podarować innym drugie życie

Młodzi kęczanie na pielgrzymce przywoływali nauczanie Jana Pawła II dotyczące transplantologii i zachęcali do noszenia przy sobie tzw. oświadczeń woli.

Od trzech lat młodzież z Powiatowego Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach, popularyzuje idee transplantacji dzięki organizowanej przez tę szkołę akcji "Podaruj innym drugie życie".

W tym czasie rozdali 13 tys. deklaracji pośmiertnego oddania organów do przeszczepu. Wykorzystują każdą okazję, by mówić innym, że człowiek, po swojej śmierci może uratować życie lub zdrowie kilku osobom. Nie mogło ich zabraknąć także na łagiewnickiej pielgrzymce.

- Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy kartoniki z cytatem Jana Pawła II, który przedstawia jego stanowisko na temat transplantologii - mówi Justyna Bargieł, jedna z uczennic, pokazując kartonik, na odwrocie którego widnieją słowa: "Należy zaszczepić w sercach ludzi, zwłaszcza młodych, szczere i głębokie przekonanie, że świat potrzebuje braterskiej miłości, której wyrazem może być decyzja o darowaniu narządów".

W czasie pielgrzymki, młodzi kęczanie: Arkadiusz Blacha, Klaudia Blacha, Sylwia Górniak, Justyna Bargieł i Ola Kula, razem ze swoimi nauczycielkami Iloną Kulą i Krystyną Kwaśniak, odwiedzili wszystkie cztery grupy pielgrzymów. W każdej, w kontekście papieskiego nauczania o "Wyobraźni Miłosierdzia", mówili o transplantologii i rozdawali oświadczenia woli.

- Pielgrzymi prosili nas, żebyśmy dali im oświadczenia woli także dla ich bliskich, więc rozdaliśmy ich około 5 tys. Pytali o różne szczegóły związane z tą deklaracją - mówi Justyna. - Cieszymy się, że ta idea znajduje zrozumienie także wśród ludzi młodych. Wielu nie dopuszcza możliwości swojej śmierci w takim wieku. Ale trzeba też o tym myśleć i być przygotowanym, żeby rodzina nie miała żadnych wątpliwości, iż naszą wolą jest chęć podarowania innym drugiego życia po naszej śmierci.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.