Odbywający się w tym roku już po raz dziesiąty, jubileuszowy rajd upamiętnia bohaterskich żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania kapitana Henryka Flamego ps. "Bartek", którzy 3 maja 1946 roku zajęli Wisłę i przeprowadzili w niej defiladę pododdziałów.
Bezprecedensową akcję antykomunistycznych partyzantów ze swego posterunku oglądali przestraszeni milicjanci, którzy zabarykadowali się na widok tak licznej i dobrze uzbrojonej grupy.
Ten strach, który sparaliżował milicję, przywracał natomiast nadzieję i odwagę zastraszanym na co dzień mieszkańcom. I tego "Bartkowi" nie mogły wybaczyć komunistyczne władze, które ze zwiększoną energią i determinacją wkrótce przystąpiły do likwidacji podziemnych oddziałów. Jednym z tych działań była tragiczna w skutkach prowokacja agentów bezpieki, która zakończyła się masowym wymordowaniem większości partyzantów podczas sfingowanego przerzutu oddziałów na Zachód. Ich dowódca "Bartek", już po ujawnieniu się na mocy amnestii, został w grudniu 1947 r. zamordowany strzałem w plecy przez milicjanta Rudolfa Dadaka.
- Celem Rajdu "Bartka" jest propagowanie wśród młodzieży form aktywnego wypoczynku i zapoznanie uczestników z historią podziemia antykomunistycznego na Podbeskidziu. Rajd upamiętnia bohaterskich żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych ze zgrupowania kapitana Henryka Flamego ps. „Bartek”, którzy 3 maja 1946 roku zajęli Wisłę i przeprowadzili w niej defiladę pododdziałów - tłumaczy Maurycy Rodak, czuwający nad organizacją rajdu.
O tej historii będzie mowa podczas wieczornego capstrzyku i spotkania z kombatantami.
W Wiśle 3 maja o 10.00 w kościele Wniebowzięcia NMP wezmą udział w Mszy św. za Ojczyznę i złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy podziemia NSZ. W programie dalszych uroczystości po Eucharystii jest przypominający tamtą defiladę przemarsz na wiślański rynek, Apel Poległych, konkurs wiedzy historycznej i - około 15.00 - wręczenie nagród. W rekonstrukcji historycznej wezmą udział członkowie grup rekonstrukcyjnych istniejących przy Związku Żołnierzy NSZ.
Uczestnicy Rajdu "Bartka" na ulicach Wisły w 2013 r.
archiwum organizatora
Zostaną też wręczone pamiątkowe odznaki, wydane z okazji jubileuszowej dziesiątej edycji rajdu. - Otrzymają je m.in. ci uczestnicy, którzy będą mogli się pochwalić przynajmniej trzykrotnym udziałem w tych rajdach - zapowiadają organizatorzy.
Organizatorami rajdu są Strzelecki Obwód Piechoty Górskiej, Zespół Szkół Ogólnokształcących Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Bielsku-Białej i Stowarzyszenie Ruch Republikański.
Honorowym patronatem jubileuszowy rajd "Bartka" objęli: biskup Roman Pindel, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych - Okręg Podbeskidzie, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.