Sanktuarium na Górce
Od 25 lipca 1894 roku począwszy, na tzw. Przykrej Kępce w Szczyrku, wśród gałęzi buka, przez kilka miesięcy Matka Najświętsza ukazywała się 11-letniej dziewczynce. Julianna Pezda oraz dwie jej młodsze koleżanki: Marianna Pezda i Marianna Marek opowiadały później, że Maryja nakazała odmawianie modlitwy Anioł Pański, śpiew Godzinek i przyjęcie szkaplerza. Mówiła też, że w tym miejscu, które ma się nazywać Górką, ma powstać kaplica, a w przyszłości klasztor. Na podstawie opowieści dziewczynek powstał obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem - Królowej Beskidów.
Przez te objawienia zaczęły w to miejsce przybywać liczne pielgrzymki, a kilka miesięcy później wokół drzewa, na którym objawiała się Matka Boża, zbudowano drewnianą kaplicę. Z górskiego zbocza wytrysło źródełko, o którym również Maryja mówiła dzieciom.
Wdzięczni za otrzymane tu łaski pielgrzymi w 1912 r. rozpoczęli budowę murowanej kaplicy, a w 1953 r. powstał obecny kościół. Cały materiał budowlany mieszkańcy Szczyrku i pielgrzymi wynosili na niedostępne miejsce.
Po I wojnie światowej na Górkę przybyli salezjanie z Oświęcimia, którzy rozpoczęli budowę klasztoru. Te prace udało się dokończyć dopiero po II wojnie światowej. Dziś oprócz domu zakonnego działa tu także ośrodek formacyjno-wypoczynkowy dla dzieci i młodzieży.
W 1994 r., w setną rocznicę rozwoju kultu maryjnego w tym miejscu, bp Tadeusz Rakoczy konsekrował świątynię i podniósł ją do godności lokalnego sanktuarium.
We wrześniu 2008 r. cudowny obraz Matki Bożej Królowej Polski w Szczyrku „na Górce” został koronowany koronami papieskimi przez kard. Stanisława Dziwisza. Korony Matki Bożej i Dzieciątka są wiernym odwzorowaniem tych, które Jan Paweł II ofiarował ikonie Jasnogórskiej jako wotum wdzięczności za swój pontyfikat. Wśród ornamentów na koronach znajdują się piastowskie orły i lilie andegaweńskie.
Obok sanktuarium znajduje się kaplica objawienia, wewnątrz której zachowany jest pień buka, a niedaleko, na zboczu, usytuowana jest grota Matki Bożej oraz źródełko.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.