Tajemnice kanonizacji

Koperta z numerem EP 385, spotkanie przy Brązowej Bramie - udział naszych biskupów w kanonizacji przypomina sensacyjny scenariusz.

Biskupi Piotr Greger i Tadeusz Rakoczy wezmą udział w kanonizacji Jana Pawła II w niedzielę 27 kwietnia. W przeddzień uroczystości otrzymają wejściówki do sektora, w którym zasiądzie 1600 biskupów z całego świata.

- 24 marca wysłałem do watykańskiego biura do spraw liturgii e-mail z prośbą o przyjęcie mnie i biskupa seniora Tadeusza do grona biskupów, koncelebrujących z papieżem Franciszkiem Mszę św. kanonizacyjną - wyjaśnia bp Piotr Greger. - Bardzo się niepokoiłem. Zbliżał się 5 kwietnia, data upływu składania podań, a my nie mieliśmy potwierdzenia naszego zgłoszenia. Biskupi z innych diecezji już dawno otrzymali e-maile, potwierdzające ich udział w uroczystości.

Bp Greger zadzwonił do znajomego księdza z Polski, który pracuje w Watykanie, piętro wyżej, niż Biuro Liturgiczne. Ksiądz zszedł do kolegów-kurialistów, z prośbą o wyjaśnienie. Okazało się, że dosłownie zarzuceni zgłoszeniami nie są w stanie na czas udzielić odpowiedzi wszystkim biskupom. Kilka dni później bp Piotr Greger otrzymał e-mail, potwierdzający przyjęcie.

- Trzeba go sobie wydrukować i zabrać z sobą do Rzymu - wyjaśnia. - W sobotę 26 kwietnia do godziny 18.00 muszę się zgłosić w biurze przy Bramie Brązowej z wydrukiem, na podstawie którego otrzymam wejściówki do sektora biskupów dla siebie i dla biskupa Tadeusza. W e-mailu poinformowano mnie, że bilety będą w kopercie oznaczonej numerem EP 385 - wyjaśnia tajemnicę.

Biskup pomocniczy dodaje, że następnego dnia, najpóźniej na półtorej godziny przed rozpoczęciem uroczystości, razem z biskupem seniorem mają się stawić przy tej samej Brązowej Bramie, skąd - po okazaniu biletu - wejdą na miejsca dla biskupów.

- Każdy z nas ma mieć białą mitrę i albę. Ornaty i stuły dostaniemy na miejscu - mówi bp Greger. Dodaje, że obaj z biskupem Tadeuszem zostaną w Rzymie jeszcze nazajutrz, by uczestniczyć we Mszy św. dziękczynnej za kanonizację.

O udziale biskupów z diecezji bielsko-żywieckiej w uroczystościach kanonizacyjnych opowiada bp Piotr Greger - posłuchaj:

Obu biskupów łączą z osobą Jana Pawła II niezwykłe relacje. Bp Tadeusz Rakoczy przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Karola Wojtyły. Przez kilkanaście lat należał do grona ścisłych współpracowników papieża Polaka, redagując oficjalne wydawnictwa papieskie i uczestnicząc w organizacji Jego pielgrzymek zagranicznych. W 1992 roku przyjął z rąk Jana Pawła II sakrę biskupią i był pierwszym pasterzem utworzonej przez Niego diecezji bielsko-żywieckiej.

Bp Piotr Greger wstąpił do seminarium duchownego w roku drugiej wizyty Jana Pawła II w Polsce. Swoją rozprawę doktorską poświęcił nauczaniu papieża Polaka na temat Sakramentu Pokuty. Jego nominację biskupią ogłoszono 22 października 2011 roku - w dniu, w którym po raz pierwszy obchodzono liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II.

O osobistych związkach z bł. Janem Pawłem II mówi bp Piotr Greger - posłuchaj:

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.