Powrót "Madonny z poziomką"

Gotycki obraz Matki Bożej Tronującej wrócił do Żywca po dwuipółletniej renowacji. Będzie tu prezentowany na stałej wystawie: "Sztuka Sakralna Żywiecczyzny".

Gotycki obraz Matki Bożej Tronującej, zwany "Madonną z poziomką", uważany był początkowo za barokowy. Podczas konserwacji w 1980 roku już pierwsze badania wykazały istnienie siedmiu warstw malarskich. Pod nimi kryło się arcydzieło malarstwa późnośredniowiecznego!

Obraz przedstawia Madonnę tronującą z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów. W lewej dłoni Matka Boża trzyma kwiat poziomki, a na ręce Jezusa przysiadł zielony ptak.

Zdaniem żywieckich muzealników to jedyne zachowane przedstawienie Matki Bożej z gałązką poziomki.  Na obrazie znajduje się też wizerunek fundatora - kanonika katedry krakowskiej, żywczanina ks. Andrzeja Kozatiusa wraz z patronem św. Andrzejem, oraz napis "Żywiec 1625".

Prawdopodobnie duchowny zakupił obraz w Krakowie i kazał na nim umieścić swój wizerunek. Fundator nie zdawał sobie sprawy, że dzieło ma średniowieczną historię. Pochodzi z II połowy XV wieku. Obraz jest depozytem konkatedralnej parafii w Żywcu.

- Gruntowna renowacja  obrazu  przeprowadzona została w krakowskiej  pracowni konserwatorskiej. Całkowity koszt renowacji  to 35 tysięcy złotych. 6 tysięcy złotych uzyskano ze zbiorki publicznej, a 28  tysięcy 800 złotych pochodziło z dotacji samorządu miasta Żywca - mówi Tomasz Terteka, rzecznik prasowym urzędu miasta w Żywcu. - Obraz prezentowany będzie w muzeum miejskim w Żywcu na stałej wystawie pn. "Sztuka Sakralna Żywiecczyzny"

« 1 »