Przyjechali ze wszystkich zakątków diecezji. W bielskiej katedrze św. Mikołaja, w łączności z papieżem Franciszkiem, młodzi świętowali z biskupami i swoimi duszpasterzami dekanalnymi.
Z rąk księdza biskupa odebrali także symbole, które będą pomagać w dobrym duchowym przygotowaniu do ŚDM - repliki znaków Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i Ikony, latarnie z "Iskrą Miłosierdzia”, tekst Orędzia Papieża Franciszka na ŚDM 2014, dokument powołania Dekanalnego Centrum ŚDM oraz “Miserykordynę”, która ma być zachętą do polecania Bogu dzieła przygotowań przez odmawianie Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia.
Natomiast "Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia", którą przekazano najpierw młodym 30 marca w bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, powędruje z katedry do polskich parafii. Każdy będzie mógł zabrać ten płomień do swego domu i rodziny.
- Chcemy, żeby ta szczególna "Iskra" dotarła do jak najszerszego grona osób, by przy niej zgromadziły się całe rodziny i odmówiły modlitwę Jana Pawła II, w której prosił o miłosierdzie "dla nas i całego świata"; by także tą modlitwą wypraszać potrzebne łaski dla Ojca świętego Franciszka, organizatorów Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 oraz młodzieży świata - mówili młodzi.
W czasie Mszy św. składali także ofiary, które zostaną przeznaczone na projekt "Bilet dla Brata" - dofinansowanie udziału młodzieży z: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy i Uzbekistanu, w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.
Na zakończenie młodzież podziękowała za wieloletnią posługę diecezjalnemu duszpasterzowi ks. Józefowi Oleszce oraz moderatorowi Ruchu Światło Życie - ks. Marcinowi Aleksemu. Ich następcami zostali - odpowiednio - ks. Piotr Hoffmann i ks. Ryszard Piętka.
Odczytanie przez ks. Józefa Oleszkę telegramu do papieża Franciszka i uroczyste błogosławieństwo biskupa Romana Pindla zakończyło bielskie spotkanie młodych.