44 kilometry papieskich śladów

Pierwszy w diecezji bielsko-żywieckiej szlak papieski otwarto w Węgierskiej Górce rok po śmierci bł. Jana Pawła II. Początek liczącej 44 kilometry trasy wyznacza obelisk w centrum miejscowości.

Na placu noszącym odtąd imię Jana Pawła II w samym centrum Węgierskiej Górki stoi dziesięciotonowy piaskowiec z krzyżem - repliką pastorału papieskiemu. Na głazie umieszczono tablicę z dedykacją oraz krótkie zdanie: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków -Wujek”, zapisane przez ks. Karola Wojtyłę w księdze pamiątkowej schroniska na Lipowskiej 12 lutego 1958 r.

Papieskich śladów jest więcej.
Wmurowanie kamienia węgielnego pod kościół Przemienienia Pańskiego w parafii Cięcina, wizyty i wizytacje duszpasterskie w Cięcinie, Żabnicy i Ciścu, wędrówki na Halę Lipowską i Boraczą, zapiski w księgach pamiątkowych i kronikach parafialnych - potwierdzone i udokumentowane fakty związane z pobytem księdza a później także biskupa Karola Wojtyły w miejscowościach gminy Węgierska Górka zostały dokładnie zbadane i opisane przez specjalnie w tym celu powołany komitet, w którym pracowali też księża: Stanisław Bogacz, Władysław Nowobilski i Mieczysław Danielczyk. Tym samym wytyczony szlak spełnia standardy wyznaczone przez krakowską Fundację Szlaków Papieskich. Wędrówka nim staje się więc po trosze pielgrzymką i programem edukacyjnym zarazem.

Pamięć nie przeminie.
Szlak papieski i tworząca go infrastruktura pochłonęła blisko 330 tysięcy złotych. Ponad 60 procent tej kwoty uzyskano z Urzędu Marszałkowskiego w ramach programu rozwoju regionalnego. Pozostała część budżetu przedsięwzięcia w znacznej mierze pochodzi od miejscowych darczyńców. Władze gminy tak tłumaczą realizację tej niebagatelnej także pod względem ekonomicznym inwestycji:
- Taka potrzeba zaistniała, kiedy dotarło do nas pytanie: co my, mieszkańcy gminy, zrobiliśmy, aby pamięć o największym z rodu Polaków, Janie Pawle, honorowym obywatelu naszej gminy nie przeminęła wraz z wiatrem halnym.

Imię Jana Pawła II jest żywe.
W miejscowościach Gminy Węgierska Górka imię Jana Pawła II pojawia się na pieczątkach, adresach, w nazwach instytucji. Nosi je szkoła podstawowa w Ciścu, jedna z ulic w Cięcinie, wreszcie - od chwili otwarcia szlaku papieskiego - także skwer położony w samym centrum Węgierskiej Górki, przy ruchliwej głównej ulicy. Kardynał Wojtyła często przejeżdżał tędy, odwiedzając parafie leżące w dolinie Soły, aż po Milówkę, Rajczę i Ujsoły. Na skwerze zasadzono dąb - jeden z wielu, wyrosłych z nasion, poświęconych przez Jana Pawła II oraz 27 najlepszego gatunku świerków - symbolizujących lata pontyfikatu Papieża-Polaka. Pamięć o nim przekazuje się tutaj już najmłodszemu pokoleniu: podczas uroczystości otwarcia szlaku przedstawiciele Fundacji Szlaków Papieskich przekazali uczniom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ciścu komplet książek biograficznych o Patronie.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.