Jeszcze tylko w do 6 kwietnia w kilku miejscowościach na terenie diecezji bielsko-żywieckiej oraz za pośrednictwem strony internetowej można się zapisać na pielgrzymkę.
W ubiegłym roku bielsko-żywieccy pielgrzymi jako pierwsza w dziejach sanktuarium Bożego Miłosierdzia piesza pielgrzymka diecezjalna do Łagiewnik przyszli 3 maja. O szczegółach tegorocznej, odbywającej się już po raz drugi diecezjalnej wędrówki pieszych pątników, poinformowali podczas konferencji prasowej w budynku kurii diecezjalnej organizatorzy pielgrzymki.
Jak poinformował ks. Mikołaj Szczygieł - główny przewodnik pielgrzymki - do sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach wyruszą tak samo jak przed rokiem, po Eucharystii sprawowanej w sanktuarium MB Bolesnej w Hałcnowie 30 kwietnia, a na miejsce dotrą 3 maja.
- W tym roku będzie to pielgrzymka zawierzenia. Chcemy Bożemu Miłosierdziu zawierzyć naszą diecezję i posługę nowego ordynariusza, bp. Romana Pindla - tak jak papież Jan Paweł II przed laty zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Bp Roman Pindel zawierzy diecezję na zakończenie naszej pielgrzymki. Będziemy wędrować w szczególnym czasie, tuż po kanonizacji Jana Pawła II, dlatego powitanie pielgrzymów nastąpi już w Centrum Jana Pawła II, gdzie przewidziane jest nabożeństwo adoracji relikwii świętego. Po nim bp Pindel poprowadzi całą pielgrzymkę do sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Tam, po odmówieniu Koronki, zawierzeniu diecezji i biskupiej posługi Bożemu Miłosierdziu, rozpocznie się koncelebrowana Eucharystia - tłumaczy ks. Mikołaj Szczygieł.
Trasa będzie podobna, jak rok temu, tylko ze względu na przewidywaną większą liczbę pielgrzymów pojawią się nowe miejsca postojów i noclegów. Pierwszego dnia, po Mszy Świętej o 12.00 w sanktuarium MB Bolesnej w Hałcnowie, pielgrzymi pokonają ok. 20 km i przenocują w Malcu, Witkowicach lub Nidku.
- W czwartek 1 maja mamy do przejścia ok. 32 km i wszystkie grupy dotrą do Wysokiej, gdzie podobnie jak przed rokiem o 20.00 planowany jest przy kościele wieczór modlitewny i koncert. Następnego dnia pokonamy kolejnych 30 km i grupy będą nocować w Świątnikach Górnych, Mogilanach i Bukowie. Ostatniego dnia, po przejściu 17 kilometrów i nabożeństwie w Centrum Jana Pawła II - wejście do sanktuarium Bożego Miłosierdzia przewidujemy o 14.00, a końcową Mszę Świętą w bazylice - o 15.20 - mówi ks. Mikołaj Szczygieł.
Powitanie pielgrzymów diecezji bielsko-żywieckiej przed sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach
Alina Świeży-Sobel /GN
- Trochę się baliśmy przed rokiem, czy w ogóle znajdą się chętni, bo przecież to był całkiem nowy termin i brak było tradycji. Nieśmiało liczyliśmy najwyżej na 500 osób, a pielgrzymowało 800 uczestników. I wrócili z nadzieją na kolejną wędrówkę – wspomina Irena Papla z Lipnika, szefowa biura pielgrzymki. - Dlatego liczymy się z tym, że teraz może nas być więcej. Pielgrzymować będziemy w grupach, którym patronować będą tak jak przed rokiem: św. Faustyna, Jan Paweł II – już po kanonizacji także święty i bł. ks. Michał Sopoćko. Jeśli będzie nas więcej, patronem będzie także św. Brat Albert.
- Spotkaliśmy się ze sporą grupa osób, które żałowały, że nie mogły wziąć w niej udziału, bo za późno się dowiedziały, więc pewnie pojawią się teraz - przyznaje ks. Mikołaj Szczygieł.
Będzie też grupa duchowych uczestników, którzy będą mogli swoje intencje polecać pielgrzymom i łączyć się z nimi w modlitwie w swoich domach. Aby do niej dołączyć, wystarczy codziennie w czasie trwania pielgrzymki odmówić krótką modlitwę w intencji pątników. To będzie grupa pod patronatem Bożego Miłosierdzia, do której można będzie się zgłaszać internetowo za pośrednictwem strony: www.bielsko.gosc.pl.
Punkty zapisów na pielgrzymkę
Zapisy uczestników przyjmowane są w ośmiu punktach na terenie diecezji. Można się zgłaszać:
- w księgarni św. Jacka przy dworcu PKS w Bielsku-Białej,
- w parafii w Bielsku-Białej Lipniku, w parafii Narodzenia NMP w Żywcu,
- w parafii Wniebowzięcia NMP w Milówce,
- w Księgarni Katolickiej przy Rynku 25 w Kętach,
- w parafii św. Macieja w Andrychowie, w parafii św. Maksymiliana w Oświęcimiu,
-w parafii św. Jerzego w Cieszynie.
Wprowadzona została także możliwość zgłaszania się za pośrednictwem internetowej strony pielgrzymki: www.faustyna.diecezja.bielsko.pl.
Tam też można znaleźć szczegółowe informacje na temat przebiegu planowanej pielgrzymki. Zapisy prowadzone będą do 6 kwietnia. Wpisowe pielgrzyma wyniesie 40 zł, a dla dzieci do lat 10 - gratis.