Siostry oraz księża i bracia ze zgromadzeń zakonnych przybyli do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej świętować z biskupem Tadeuszem Rakoczym Dzień Życia Konsekrowanego.
Na co dzień można ich zobaczyć na katechezie w szkołach, wśród chorych - w szpitalach, miejscach opieki, a także w kościołach, w zakrystiach. Niektórych trudno spotkać twarzą w twarz, bo zdecydowali się oddać swoje życie Jezusowi do posługi modlitwy w intencji ludzi i całego świata za kratą klauzury. Jeszcze inni - posługują w placówkach misyjnych na wszystkich kontynentach.
W przeddzień Święta Ofiarowania Pańskiego, siostry, księża i bracia zakonni ze zgromadzeń, instytutów zakonnych i stowarzyszeń apostolskich z całej diecezji przybyli do Bielska-Białej na 17. obchody Dnia Życia Konsekrowanego. Razem się modlili i wspólnie odnowili swoje śluby zakonne.
Bielsko-żywieckim uroczystościom przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy, a przy ołtarzu stanęło razem z nim około dwudziestu kapłanów.
W modlitwie duchowo jednoczyli się z siostrami klauzurowymi - karmelitankami z Oświęcimia i Trzebini, klaryskami od Wieczystej Adoracji w Kętach i redemptorystkami w Starym Bielsku.
Nawiązując do tradycji świec gromnicznych, błogosławionych w dniu święta osób konsekrowanych, biskup Tadeusz Rakoczy tłumaczył znaczenie życia radykalnego pójścia za Jezusem w dzisiejszym świecie: - Ten płomień osłonięty troskliwie dłońmi może być wymownym symbolem życia konsekrowanego w Kościele i troski, jaką otaczamy szczególnie w modlitwie osoby żyjące w duchu rad ewangelicznych. Życie konsekrowane jest jak ów drżący na wietrze płomień, który musimy chronić, aby, mimo ludzkiej słabości i zewnętrznych przeszkód, mógł ogrzewać Kościół ciepłem służebnej miłości, rozpalać go żarem pokornej wiary i oświetlać światłem wiary, która nie słabnie.
Ksiądz biskup podkreślał, że w dzisiejszej kulturze tego świata, decyzja życia konsekrowanego, to odwaga pójścia pod prąd i choć słyszy się o kryzysie życia konsekrowanego, zdecydowana większość osób, które poszły drogą takiego powołania, z wielkim radykalizmem dochowuje mu wierności.
Na zakończenie uroczystości w imieniu wszystkich obecnych siostra Emmanuela Marek dziękowała za posługę biskupa Tadeusza Rakoczego i jego wielką życzliwość dla osób konsekrowanych,
W naszej diecezji posługuje ponad 500 sióstr, ponad stu księży i kilkudziesięciu braci zakonnych. W podbeskidzkich miejscowościach istnieje 61 klasztorów należących do 29 żeńskich zgromadzeń zakonnych oraz 26 męskich domów zakonnych, należących do 14 zgromadzeń męskich. Zakonnicy prowadzą 17 parafii.