Żywieckie chodzenie po dziadach

Co łączy konia, niedźwiedzia, pannę młodą, policjanta i Macidulę? Takie zestawienie dziwnych i kolorowych zarazem postaci można spotkań jedynie podczas Godów Żywieckich.

Żywieckie chodzenie po dziadach   Gody, to przegląd barwnych postaci. zywiecmedia.pl Wielki finał 45. Godów Żywieckich odbędzie się w najbliższy weekend. W sobotę o 9:00 spod Pomnika Grunwaldzkiego wyruszy kolorowy orszak zespołów kolędniczych, który ulicami miasta przejdzie na żywiecki rynek. Tutaj dokona się prezentacja uczestników korowodu, a jej uwieńczeniem będzie konkurs strzelania z bicza. To dawny, chyba jeszcze pogański obyczaj, który miał na celu odpędzenie złych duchów.

Imprezę dopełni spotkanie w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. O 11:00 rozpocznie się tutaj finał „Beskidzkiego Karnawału” z prezentacją gmin, degustacją jadła regionalnego i koncertem kapel góralskich z Janem Karpielem Bułecką i zespołem „Zakopiany” na czele.

Tegoroczny Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” rozpoczął się w sobotę 18 stycznia. Na scenie żywieckiego klubu „Papiernik” stanęło ponad 40 wykonawców - grup kolędniczych i solistów składających góralskie życzenia. W następny weekend Gody przeniosły się do Milówki. Z tutejszego runku do Muzeum „Stara Chałupa” przeszedł korowód pół tysiąca barwnych przebierańców, w strojach udających konia, niedźwiedzia, diabła, śmierć, policjanta czy pannę młodą. W tłumie wyróżniał się Macidula - postać okryta ubraniem zrobionym wyłącznie z kolorowych sznurków. Każda z tych postaci wyrasta z ludowych tradycji i obrzędów związanych nie tylko z Bożym Narodzeniem, ale także przesileniem zimowym i przejściem Starego Roku w Nowy.

Chodzenie „Po dziadach” ma w Beskidzie Żywieckim wiekową tradycję. By uchronić ją od zapomnienia w 1969 roku zorganizowano po raz pierwszy Gody Żywieckie. Ich inicjatorem był Tadeusz Trębacz, animator i kustosz ludowej kultury regionu. Obecnie w organizację i promocję Godów włączają się: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce i Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

Zobacz film z tegorocznych Godów Żywieckich:

ZywiecMedia

« 1 »