Nowy numer 39/2023 Archiwum

Biblia czytana nie tylko palcami przejdź do galerii

Palcami wodzonymi po kartce nakłutej alfabetem Braille’a i zwyczajnie, „oczami”, w sutannie i w mundurze, na żywo a nawet z wcześniejszego nagrania - w Książnicy beskidzkiej przedstawiciele trzech Kościołów odczytali na głos List do Filipian.

Ekumeniczny Maraton Biblijny już po raz szósty odbył się w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej. Tekst przeczytało 14 lektorów, a wśród nich m.in. bp Piotr Greger oraz duchowni i świeccy przedstawiciele Kościołów: katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.

Przy księdze słowa Bożego usiedli reprezentanci służb mundurowych i przedstawiciele samorządu. Prezydent Bielska-Białej, nie mogąc osobiście uczestniczyć w Maratonie, przekazał nagranie czytanego przez siebie fragmentu, dokonane kilka dni wcześniej w ratuszu.

W gronie czytających znaleźli się również rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. Ryszard Barcik i niewidoma czytelniczka książnicy Małgorzata Wiecha, która odczytała fragment listu Pawłowego, zapisany alfabetem Braille’a. Na zakończenie każdy z lektorów otrzymał z rąk dyrektora Książnicy Bogdana Kocurka mały bochenek chleba: znak pokoju i pojednania.

Aulę Zofii Kossak po brzegi wypełnili słuchacze. Znaczną ich część stanowili uczniowie pobliskich szkół średnich wraz z katechetami. Historię i okoliczności powstania listu przypomniał bp Piotr Greger. Tę właśnie księgę Pisma Świętego wybrano ze względu na fakt, iż z niej swoje motto pasterskie „Trzymajcie się słowa życia” (Flp 2, 16) zaczerpnął nowy ordynariusz bielsko-żywiecki Roman Pindel.

W tym samym liście znajduje się jeden z najpiękniejszych hymnów o Chrystusie, którego Bóg „nad wszystko wywyższył i darował Mu imię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych” (Flp 2, 9-10). Apostoł przypomina w nim Kościołowi, że nasza ojczyzna jest w niebie (Flp 3, 20) i wezwanie do radości, bo „Pan jest blisko” (Flp 4, 5).

Ekumeniczny maraton biblijny w Tygodniu Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej i Beskidzkie Radio Katolickie „Anioł Beskidów” organizują już po raz szósty.

Do tej pory wspólnie odczytano Ewangelię według św. Łukasza, dwukrotnie - Ewangelię według św. Marka, fragmenty Dziejów Apostolskich, opisujące historię św. Pawła oraz początek Księgi Rodzaju. Tegoroczny Maraton Biblijny poprzedził obchody Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Co roku uczestniczy w nim także ks. prof. Józef Budniak, diecezjalny Referent do Spraw Ekumenizmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy