W kaplicy kurii bp Tadeusz Rakoczy sprawował Eucharystię, po której spotkał się z przedstawicielami parlamentarzystów i samorządowców naszego regionu. To było ostatnie oficjalne spotkanie, w którym uczestniczył jako biskup bielsko-żywiecki.
Doroczne opłatkowe spotkanie z samorządowcami z całej diecezji bielsko-żywieckiej ma swoją wieloletnią tradycję, a nad jego organizacją czuwa diecezjalny duszpasterz tego środowiska ks. prof. Tadeusz Borutka, który też - wraz z ks. dr. Robertem Samselem, wicedyrektorem Instytutu Teologicznego im. św. Jana Kantego - koncelebrował Eucharystię.
Około 200 osób modliło się w kaplicy, a liturgię swoim śpiewem uświetnił zespół regionalny "Klimczok" ze Szczyrku. Członkowie zespołu zaśpiewali też kolędy podczas spotkania. Wśród jego uczestników byli przedstawiciele Sejmu i Senatu z naszej diecezji. Ewangelię o narodzeniu Pana Jezusa odczytał
Bp Tadeusz Rakoczy pobłogosławił parlamentarzystów i samorządowców
Alina Świeży-Sobel /GN
Andrzej Kamiński, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, a życzenia opłatkowe złożył Andrzej Płonka, starosta bielski.
- Takie spotkania jak dzisiejsze pomagają nam odnajdować i być wiernym wartościom, które wyznajemy i uznajemy. Dziękujemy, księże biskupie, za to coroczne zaproszenie i za wszystkie nasze spotkania, za ciepłe słowa i serdeczny uśmiech. Wiemy, jak wielkie znaczenie przypisuje ksiądz biskup do współpracy z tymi, którzy służą społeczności ludzkiej, do troski o sprawy samorządowe. Bóg zapłać za te wszystkie lata owocnej współpracy. W imieniu samorządowców życzę, by narodzony Pan wspierał i obdarzał wszelkimi łaskami - mówił starosta Płonka.
W spotkaniu udział wzięli także prezydenci Bielska-Białej i Oświęcimia, burmistrzowie Andrychowa, Brzeszcz, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Kęt, Skoczowa, Strumienia, Szczyrku, Ustronia, Wilamowic, Wisły i Żywca, starostowie powiatów bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, wadowickiego i żywieckiego, radni samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych, wójtowie i sołtysi gmin oraz wsi.
Logika Bożej służby
- Możemy i powinniśmy czerpać z mocy Jego zwycięskiej miłości, ale musimy także uczyć się Jego logiki służby. Przychodzimy do betlejemskiej groty, by spotkać się z Nim, ale również po to, by w Nim spotkać każde dziecko świata, każdego brata i siostrę - przypominał biskup przedstawicielom świata ogólnopolskiej i lokalnej polityki, zachęcając ich do tego, by w spotkaniu z Jezusem szukać właściwego odniesienia swojej społecznej aktywności.
Spotkanie zakończyły wspólne kolędowanie i życzenia opłatkowe
Alina Świeży-Sobel /GN
Jak zaznaczał, pomocą w jej prowadzeniu są zasady społecznego nauczania Kościoła. Przestrzeganie tych zasad pozwala zrozumieć człowieka i społeczeństwo w świetle uniwersalnego prawa moralnego i dla katolickiego polityka powinno być regułą codziennego postępowania.
- W naszym środowisku obecność Bożego słowa jest jak tlen, jest dla nas bodźcem do aktywności - zapewniał w imieniu zebranych starosta Andrzej Płonka. - Demokracja potrzebuje wartości, by nie stała się pusta, by nie była jedynie zwykłą techniką wyłaniania i sprawowania władzy. Wartości stanowią o jej sile i realizacji tych celów i zadań, które wszyscy sobie stawiamy.