Wybitny muzyk został w pamięci bielskiej publiczności. Wykonanie kompozycji inspirowanych górami, w tym słynnej "Orawy", przyjmowane było owacjami na stojąco.
Dziś, w wieku 81 lat, zmarł Wojciech Kilar. Wybitny pianista, kompozytor i twórca muzyki filmowej urodził się we Lwowie, a po dzieciństwie spędzonym w Rzeszowie i Krakowie na stałe zamieszkał w Katowicach.
Tu powstawały jego dzieła awangardowe, czerpiące z ludowości (Krzesany), religijne (Exodus) i utwory fortepianowe. Był ceniony jako autor muzyki filmowej, zarówno w Polsce (Struktura kryształu, Iluminacja, Barwy ochronne - Zanussiego, Perła w koronie, Paciorki jednego różańca, Śmierć jak kromka chleba - Kutza, Ziemia obiecana - Wajdy), jak i w Hollywood (Śmierć i dziewczyna - Polańskiego, Dracula - Coppoli czy Portret damy - Campion). Ważną dziedziną jego twórczości były też kompozycje sakralne. Za swoje dzieła był wielokrotnie honorowany nagrodami w Polsce i na świecie.
Jego twórczość była motywem przewodnim II Festiwalu Kompozytorów Polskich, który odbył się od 9 do 12 października 1997 roku w Bielskim Centrum Kultury. Oprócz koncertów widzowie festiwalu mogli zobaczyć projekcje filmów z muzyką Wojciecha Kilara. Z wielkim zainteresowaniem publiczność przyjęła też spotkanie z kompozytorem.
Podczas festiwalu muzyka artysty była prezentowana na pięciu koncertach. W koncercie inauguracyjnym wzięła udział Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Mirosława Błaszczyka i baryton Andrzej Hiolski. Finałowy koncert wypełniła Bogurodzica, Angelus i Exodus - kompozycje Wojciecha Kilara w wykonaniu Radiowej Orkiestry Symfonicznej z Krakowa i chóru Polskiego Radia z Krakowa.