Konsekracja biskupia i ingres - 6 stycznia

Została już ustalona data sakry biskupa nominata Romana Pindla i ingresu nowego ordynariusza bielsko-żywieckiego do katedry św. Mikołaja. Liturgia rozpocznie się w Święto Objawienia Pańskiego o 15.00.

To będzie druga w dziejach katedry św. Mikołaja w Bielsku-Białej uroczystość biskupich święceń w tej świątyni. Pierwsza miała miejsce dwa lata temu, kiedy sakrę biskupią otrzymał bp Piotr Greger.

- Podobnie jak przed dwoma laty głównym konsekratorem będzie metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, wraz z biskupem Tadeuszem Rakoczym i nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Celestino Migliore – mówi biskup nominat Roman Pindel.

W liturgii po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych konsekratorzy nałożą ręce na głowę nominata. To gest wykonywany w ciszy, wyrażającej udzielenie mocy Ducha Świętego i przekazanie władzy pasterskiej.

Podczas modlitwy konsekracyjnej nad głową otrzymującego sakrę trzymana będzie otwarta księga Pisma Świętego – jako znak Ducha Świętego, który zstępuje na biskupa.

W trakcie uroczystej liturgii nastąpi też namaszczenie krzyżmem świętym i przekazanie księgi Ewangelii, której wierne głoszenie będzie zadaniem konsekrowanego.

Biskup Roman Pindel otrzyma też insygnia biskupie: mitrę, pastorał i pierścień.

« 1 »
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pobieranie... Pobieranie...