Żywczanie pamiętali o Arcyksiężnej

W dniu 90. urodzin i imienin śp. Marii Krystyna Habsburg żywczanie modlili się w jej intencji podczas Mszy św. sprawowanej w konkatedrze Narodzenia NMP.

O głębokiej religijności, zawierzeniu Bogu i Maryi życia przez Marię Krystynę Habsburg mówił podczas Mszy św. ks. Piotr Wróbel - wikariusz żywieckiej parafii konkatedralnej.

Duchowni, samorządowcy i przyjaciele, modlili się za duszę śp. Honorowej Obywatelki Miasta Żywca. Po nabożeństwie w kaplicy żywieckiej konkatedry, gdzie znajduje się grób śp. Marii Krystyny Habsburg, jej dziadków: Karola Stefana, Marii Teresy oraz brata Olbrachta, zapalono znicze i złożono kwiaty.

Arcyksiężna zmarła 2 października ubiegłego roku w swoim żywieckim apartamencie.

Przy grobie nie zabrakło dzieci i nauczycielek z przedszkola w Żywcu-Sporyszu, które od 2006 roku nosi imię Arcyksiężnej.

Pochodząca z cesarskiego rodu arystokratka była osobą niezwykłą. Mimo wielu przeciwności losu, między innymi blisko 50-letniej przymusowej emigracji, była osobą niezłomną, marzącą o przyjeździe i zamieszkaniu na stałe w wolnej, niepodległej Polski.

Uroczystości upamiętniające Księżną zorganizowane zostaną również 15 grudnia. Tego dnia o godzinie 17.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej wyświetlony zostanie film "Wspomnienie" Jerzego Dudy.

- To bardzo wzruszająca opowieść o wielkiej Polce, Honorowej Obywatelce miasta Żywca - mówi Tomasz Terteka, rzecznik żywieckiego magistratu. - Po projekcji filmu odbędzie się koncert Jana Kowalczyka. Artysta jest znany mieszkańcom Żywca przede wszystkim, z wykonania pieśni maryjnych podczas wizyty Jana Pawła II w Żywcu, w 1995 roku. Oczywiście wieczór będzie także okazją do wspomnień o śp. Arcyksiężnej Marii Krystynie Habsburg.

« 1 »