Trwają obchody 150-lecia Straży Honorowej Serca Jezusowego.
W kościele św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach odbył się jesienny dzień skupienia wspólnot brackich z całej diecezji.
W uroczystej procesji, poprzedzającej Mszę św., wniesiono kilkanaście sztandarów Arcybractwa. Ponad trzystu przedstawicieli parafii, w których kult Najświętszego Serca Pana Jezusa jest ożywiany Godziną Obecności - modlitwą i uczynkami miłosierdzia, podejmowanych z pobożności przez wiernych - modliło się na Różańcu, a podczas agapy rozmawiało o sposobach propagowania idei ruchu.
W miejscowym Domu Parafialnym z okazji dnia skupienia otwarto okolicznościową wystawę. Na kilkunastu planszach można zapoznać się z bogato ilustrowaną historią kultu Serca Jezusowego. Jego początki sięgają średniowiecza, a dynamikę ów kult zawdzięcza najpierw św. Janowi z Eudes, a następnie siostrom Wizytkom, inicjatorkom rozpowszechnienia kultu Serca Bożego zwłaszcza poprzez ruch Straży Honorowej. Jej wzorem są Maryja i niewiasty oraz umiłowany Uczeń, „trzymający straż” przy Jezusowym Krzyżu. Ruch na początku XX wieku, za sprawą klasztoru Wizytek w Krakowie, zaczął się rozwijać bardzo dynamicznie, zwłaszcza na terenach południowej Polski. Na wystawie można obejrzeć pochodzące sprzed II wojny światowej zdjęcia wspólnoty Straży Honorowej m. in. w Kętach i w Cieszynie.
Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa działa obecnie w ponad 20 parafiach. Jego diecezjalnym opiekunem jest ks. Piotr Grochowiecki. Szczególnie mocno działają wspólnoty brackie w kościołach pod wezwaniem Serca Jezusowego oraz w parafach, które mogą się poszczycić bogatą tradycją bracką. Członkowie straży obierają sobie jedną godziną w ciągu dnia, w której poprzez modlitwę, cierpienie, pracę, wypełnianie swoich obowiązków i wszelkie podejmowane działania lgną do Serca Pana Jezusa. Och zadaniem jest też wynagradzanie z grzechy ludzkości oraz praktykowanie adoracji Najświętszego Sakramentu i jej propagowanie.